Elemzés: Mi döntött a Pool és a Tottenham rangadóján?

SOCIAL MEDIA
Elemző cikkünkben megmutatjuk mik voltak a legfontosabb taktikai elemek a két angol élcsapat rangadóján.

A Manchester City-t szinte már semmi sem mentheti meg a bajnoki címtől, de ez nem jelenti, hogy ne lennének izgalmak a Premier League-ben. A maradék három Bajnokok Ligája indulást érő helyért ugyanis őrült csata várható. Bár a Manchester United helye egyelőre biztosnak tűnik, de mögöttük a Chelsea, valamint a Liverpool és a Tottenham mögött kissé lemaradó Arsenal a végsőkig fog küzdeni azért, hogy a lehető legjobb helyezést érjék el.

Épp ezért tűnt már előzetesen is érdekesnek a Liverpool és a Tottenham vasárnapi összecsapása. Hiszen egy hazai győzelemmel Jürgen Klopp együttese tovább növelhette volna az előnyt az őket követő két riválissal szemben, míg egy vendégsiker tovább szűkíthette volna az egyébként is szoros mezőnyt.

Ráadásul a Tottenham ősszel komoly csapást mért a Liverpoolra a Wembley-ben , ahol Pochettino alakulata négyszer zörgette meg az ellenfél hálóját. Ezt a fiaskót leszámítva viszont Kloppék remekül szerepelnek a rangadókon. A legutóbbi ilyen összecsapáson épp a Manchester City veretlenségét sikerült elvenniük.

A Liverpool mestere sérülés miatt ezúttal nem számíthatott Adam Lallana és Ragnar Klavan játékára, valamint meglepetésre Joel Matip csak a kispadon kapott helyet, így Van Dijk oldalán Lovren szerepelt. A középpályán a Milner-Henderson-Can hármas kezdett, előttük pedig szokás szerint Mané, Firmino és Salah rohamozott.

A Tottenham egyetlen igazán komoly hiányzója Toby Alderweireld volt, aki ezen a meccsen még nem tudta vállalni a játékot. Mauricio Pochettino így az összeállítást tekintve nem változtatott a hétközben a Manchester United ellen magabiztos győzelmet arató csapatán, viszont a hadrend átalakult. A Spurs ezúttal egy 4-4-2-es gyémánt felállást alkalmazott, hogy létszámfölényt tudjanak teremteni az ellenfél három belső középpályásával szemben.

Pool Spurs kezdők

Nem meglepő módon a Manchester City ellen 4-3-ra megnyert meccshez hasonlóan a Liverpool ezúttal is hatalmas tempót diktált az első félidőben, és nagyon kevés levegőt hagytak a Tottenham játékosainak, akik legtöbbször sikertelenül próbáltak hátulról építkezni.

A Liverpool ugyan nem játszott annyira jól, mint pár héttel ezelőtt a City ellen, de így is sikeresen fojtották el a Spurs játékát, legfőképp a Jürgen Klopp által híressé tett gegenpresszingnek köszönhetően. Amint a Tottenham megszerezte a labdát, a hazai játékosok egyből nyomást helyeztek a játékszert birtokló ellenfélre, és megpróbálták azt minél gyorsabban visszaszerezni, vagy legrosszabb esetben lelassítani az ellenfél támadásépítését.

Pool Spurs 1.

Labdaszerzés után Dembele próbálja kihozni a labdát, de Henderson szemből azonnal nyomást helyez rá, miközben oldalról a társak támogatják. A Spurs belga középpályásának reagálni sincs ideje, így a Vörösök az ellenfél tizenhatosának közelében egyből visszaszerzik a labdát.

Amikor a Tottenham védői hátulról próbáltak építkezni, akkor a Liverpool már egy kicsivel konzervatívabb letámadást alkalmazott. A kapust és a védőket szabadon hagyták, és csak akkor indították meg a presszinget, ha az egyik Tottenham játékos visszalépett, a labda az egyik középpályástól visszakerült a védőkhöz, vagy ha az épp labdát kapó játékos a saját kapuja felé nézett. Ráadásul a védőmunkájáról híres Firminónak köszönhetően a Spurs középpályás létszámfölényét is sikerült semlegesíteniük.

Pool Spurs 2.

Sanchez és Lloris szabadon passzolgathatnak, miközben Mané a szélsővédőre figyel, Emre Can pedig követi a labdáért visszamozgó Eriksent. Firmino pedig végig a fedezőárnyékában tartja Demebelét, aki így szintén megjátszhatatlan.

Az első félidőben a Liverpool remekül védekezett, de ennek ellenére a Tottenham játékosai többször is sikeresen eljutottak az ellenfél tizenhatosáig . Ez legtöbbször néhány sikeres elmozgásnak, és ügyes kombinációs játéknak volt köszönhető. Ugyanakkor a Vörösök a saját tizenhatosuknál is igyekeztek minél gyorsabban megtámadni a labdás embert, és ha kellett, valamelyik középpályás is visszahúzódott a védelembe betömni a megnyíló üres területeket.

Pool Spurs 3.

A Tottenham ismét hátulról építkezik. Firmino továbbra is arra ügyel, hogy Dembele megjátszhatatlan legyen, miközben Henderson, Can és Milner az ellenfél azonos poszton játszó embereire figyel. Eriksen azonban ügyesen beindul a megnyíló üres területre, miközben Henderson továbbra is tartja a pozícióját.

Pool Spurs 4.

Dier egy pillanatra kilép Can mellől, így megkapja a labdát. Mivel az angol játékos az ellenfél kapujának háttal állva várja a játékszert, ezért Henderson azonnal megtámadja. Így viszont az üresbe mozgó Eriksen teljesen szabadon kaphatja meg a labdát.

Természetesen a Tottenham is aktívan alkalmazta a letámadást már az ellenfél tizenhatosánál. Ez viszont nem okozott túl nagy gondot a Liverpool játékosainak, hiszen egyáltalán nem erőltették a labdakihozatalokat, hanem a Manchester City elleni meccshez hasonlóan hosszú ívelésekkel operáltak, majd a szabad labdát próbálták megszerezni. Ebből született meg Mohamed Salah korai gólja is, persze Dier peches megmozdulása is kellett a találathoz.

Pool Spurs 5.

A Tottenham két csatára a Liverpool két védőjére figyel, Alli pedig követi a visszalépő Emre Cant, aki így csak a kapushoz tudja továbbítani a labdát. Ezután Karius nem kockáztat és hosszan előre íveli a labdát, amit néhány csúsztatás után a nyomás alatt lévő Dier egy ügyetlen mozdulattal a kilépő Salah-nak továbbít.

Az első félidőben a Liverpool okos védekezésének köszönhetően a Tottenhamnek semmiféle előnye nem származott abból, hogy papíron 4 a 3 elleni fölényben kellett volna lenniük a középpályán. Sőt, ezzel pontosan a hazaiak kezére játszottak. Mivel Pochettino csapatában nem volt valódi szélső játékos, aki vissza tudott volna zárni, ezért a szélen az egyik szélső támadó, a szélső védő és az egyik középpályás segítségével könnyedén tudtak 3 a 2 elleni szituációkat kialakítani a liverpooliak játékosai.

Emellett Salah, Firmino és Mané folyamatosan egymáshoz közel helyezkedett, ezzel is leszűkítve a Tottenham védelmi vonalát, amivel helyet teremtettek a Liverpool felfutó védőinek.

Pool Spurs 6.

A három liverpooli támadó középen összehúzza a Tottenham védőit, ezáltal pedig a felfutó Alexander-Arnold teljesen szabadon kaphatja a labdát a szélen. Mivel nincs senki, aki kövesse, ezért bőven van ideje felnézni, mielőtt pontosan középre ívelné a labdát.

Az első félidőt egyértelműen a Liverpool uralta, és az történt a pályán, amit Jürgen Klopp előre eltervezett. A szünet után azonban nagyot fordult a kocka, és a Tottenham teljesen átvette az irányítást.

Pedig Mauricio Pochettino a szünetben igazán látványosan nem nyúlt bele mérkőzésbe, azt leszámítva, hogy Alli és Eriksen helyet cserélt egymással. A Liverpool játékának intenzitása viszont drámaian visszaesett, és az első félidőben ötször is labdát veszítő Dembele a szünet után már jóval kényelmesebben játszhatott.

Pool Spurs 7.

A Liverpool támadói szokás szerint letámadnak, így Sancheznek nincs más választása, minthogy hazategye a labdát Llorisnak.

Pool Spurs 8.

A labda Llorishoz kerül, aki viszont teljesen nyugodtan megjátszhatja Dembelét, mivel a Liverpool középpályásai az első félidővel ellentétben nem lépnek feljebb. A belga középpályás pedig így métereken keresztül szabadon vezetheti a labdát.

Akárcsak a Manchester City ellen, a Liverpool játékosai ezúttal sem tudták tartani a saját maguk által diktált tempót, így szépen lassan elkészültek az erejükkel, a Tottenham pedig egyre nyomasztóbb fölényt tudott kidolgozni. A második félidőben a Liverpool már csak egyetlen egyszer találta el az ellenfél kapuját, miközben a Spurs folyamatosan nyomás alatt tartotta őket, és több nagy lehetőségük is volt.

Amíg az első félidőben a Tottenham szélső védői szinte a kapujukhoz voltak szegezve, a térfélcsere után már jóval szabadabban léphettek fel, és a liverpooliakhoz hasonlóan a vendégek is leszűkítették az ellenfél védelmi vonalát.

Pool Spurs 9.

A Spurs Lamela beállása után szinte már 4-2-4-ben támadott, amivel rengeteg terület nyílt Davies és Trippier számára, akik több veszélyes beadással riogatták a Liverpool szurkolóit.

Külön ki kell emelni Dele Allit, aki miután behúzódott a két csatár mögé, egyre gyakrabban találta meg az üres területet a Liverpool utolsó két védelmi vonala között, és ahogy a hazaiak fáradtak, úgy a Spurs játékosai egyre könnyebben tudták széthúzni a csapatrészeket.

Pool Spurs 10.

Kane és Son beindul a védelem mögé, ezzel helyet teremtenek Alli számára, aki folyamatosan a két védelmi vonal között helyezkedik. Mivel a középpályások az első félidőben látottakkal ellentétben nem támadják meg időben a labdás játékost, Dembele könnyen játékba tudja hozni a csapattársat.

Végül Pochettino nagyot húzott azzal, hogy Dembele helyére beküldte Wanyamát. Bár az argentin mester is aligha gondolhatta, hogy a védekező középpályás a szezon egyik legnagyobb góljával fog egyenlíteni.

Az egészen káprázatos hajrában Salah egy remek szólóval ismét vezetéshez juttatta a Liverpoolt, de a meccs ezen része már inkább a játékvezető döntéseiről szólt.

Jon Moss játékvezető előszőr még a 85. percben ítélt büntetőt a Tottenham javára, méghozzá tévesen. Egy kiugratásba Lovren ért bele ügyetlenül, ami így Kane-hez került, akit aztán Karius buktatott. Bár az angol válogatott támadó feltűnően nagyot repült, ezzel a résszel nagyobb probléma még nincs, hiszen Karius valóban akadályozta őt. Viszont Kane a kiugratás pillanatában, és azt megelőzően is lesen tartózkodott, ami megzavarhatta Lovrent, akiről végül a támadóhoz került a labda . A Tottenham csatára a helyezkedésével befolyásolta a Liverpool védőjét, így pedig közvetetten már azelőtt játékba avatkozott, hogy hozzá került volna a labda. A helyes ítélet tehát les miatt szabadrúgás lett volna kifelé. A Pool szerencséjére a büntetőt Kane elhibázta, így a végeredményre ez az eset nem volt befolyással.

1.les

Nem úgy a hosszabbítás perceinek az eseménye, ahol a Liverpool Salah gólja után már ismét győzelemre állt. Ekkor Van Dijk rúgott bele a labda mögé beálló Lamelába, ami után az oldalvonali asszisztens jelzésére ismét büntető következhetett. A Liverpool védője egyértelműen szabálytalanságot követett el, persze kérdés, hogy ilyen kontaktusra egy meccsen belül számtalan alkalommal kerül sor, azon esetekben azonban néma marad a síp.

De ha még el is ismerjük, hogy a szabálytalanság megtörtént, akkor is volt még egy szépséghibája a tizenegyesnek: mégpedig az, hogy Lamela az esetet megelőzően, ha minimálisan is, de lesen helyezkedett. Ezt viszont még utólagosan visszanézve is nehéz pontosan megállapítani, így a partjelző videóbíró hiányában aligha vonható felelősségre.

Újabb tanulság az esettel/esetekkel kapcsolatban, hogy véleményünk szerint minél hamarabb be kell vezetni a videóbírót, amely segíthet egy-egy ilyen szituáció gyors és a szabályok szerinti eldöntésében.

2.les

Kane ezúttal már nem hibázott a büntetőpontról, és 100. Premier League gólját szerezve döntetlenre módosította az eredményt az újabb emlékezetes rangadón.

Játékvezetői döntések ide vagy oda, ismét ugyanazt kell elmondanunk a Liverpoollal kapcsolatban, mint a Manchester City elleni rangadó után. Hiába tud Jürgen Klopp csapata irtózatos tempóval az ellenfelei fölé kerekedni, ha egyszerűen - miután elfáradnak a játékosok -, már nem tudják úgy lassítani a játékos, hogy az ellenfél ne jöjjön vissza a meccsbe.

A Manchester City kishíján három gólos hátrányból tudott egyenlíteni, most pedig a Tottenham kétszer is visszajött a meccsbe. A Liverpoolnak vagy meg kell tanulnia konzervatívan labdát tartani, vagy sokkal magabiztosabban kell védekezniük a saját kapujuk elé visszahúzódva. Máskülönben aligha tudnak majd harcba szállni a bajnoki címért