Bajnokok Ligája

Elemzés: Ezért nyerte a Real a BL-csúcsrangadóját

20:00 CET 2018. 02. 15.
Unai Emery Zinedine Zidane Split
Cikkünkben arra keressük a választ, hogy miért Cristiano Ronaldóék nyerték a derbit Neymarék ellen.

Ahogy már korábban megírtuk, a Real Madrid 3-1-re verte meg a Bajnokok Ligája szerdai játéknapján a Paris Saint-Germaint. A találkozó egyik kulcsszereplője Cristiano Ronaldo volt, aki 2 gólt szerzett a mérkőzésen, de mellette kinek volt még főszerepe? Hogyan és miért adta el a megszerzett előnyét a vendég gárda? Miben emelkedett Zinedine Zidane kollégája fölé?

A Real az első félidő elején hazai csapat révén nagyon bekezdett, egy pár helyzetet ki is tudtak alakítani a félénken pályára lépő vendégek ellen. Helyenként pontos passzokkal, remekül visszatámadva érték el azt, hogy Emery tanítványai teljesen alárendelt szerepben érezzék magukat. Ez a nyomás bő 20 percig el is tartott - hiszen lehetetlen ekkora tempóban végigjátszani egy meccset -, ekkor azonban már Neymarék is kezdtek kellemetlenségeket okozni a Sergio Ramos irányította védelemnek.

A képen is jól észrevehető, hogy főként a széleken próbálta gyors indításokkal a Real Madrid feltörni a PSG védelmét, ami az esetek többségében ült is, a gólok elmaradása csak a helyzetkihasználás hatékonyságán múlt.

Itt már körvonalazódott, hogy melyik pontja lehet az a pályának, ahol eldőlhet a mérkőzés. Egyértelműen látszódott, hogy Zidane inkább biztonsági játékot játszatott a Carvajalt helyettesítő Nachóval, akinek lényegében az volt a feladata, hogy ne menjen át rajta Neymar. A másik oldalon Marcelóról tudjuk, hogy mindig is támadó szellemben játszik, ilyenkor pedig mögötte óriási területek nyílnak meg. Ezt tudhatta Emery is, mégis inkább a bal oldalon erőltették a támadásokat, holott néhol egy-egy keresztlabdával nagy lehetőséget lehetett volna kialakítani.

A párizsiak vezető góljánál elvitathatatlan Mbappé érdeme, hogy egy csellel megetetett két védőt, majd Marcelóra vitte rá a labdát, aki ugyancsak nem okozott gondot neki, a csel miatt eltolódott az egész védelem, így egy az egyben maradt Cavani és Neymar is az emberével, ami után a brazil zseniális megoldással helyzetbe hozta a Modric és Isco által "figyelt" Rabiot-t.

A gól hatására még feljebb próbált kapcsolni a Real Madrid, valamint Ronaldo még önzőbb és idegesebb lett. A csapattársai természetesen próbálták őt kiszolgálni, viszont a büntetőig nem tudott a kapuba lőni a portugál.

A mérkőzés ezen szakaszában érezni lehetett, hogy a középpályán a madridiak főként Lo Celsóra viszik rá a labdát, és a sárgája után a játékosok csak vele akartak ütközni (a büntető azért is volt kissé kérdőjeles, mert ha megadja a bíró, akkor második sárgával nyugodtan kiszórhatta volna a fiatal középpályást). Emery azonban a félidőben nem változtatott, kockáztatva ezzel akár azt is, hogy egy sikertelen szerelés után a fiatal argentin nem fejezi be a pályán a mérkőzést.

Simán lecserélhette volnaa  félidőben, hiszen több opciója is volt: Diarra érkezésével nyugodtabb, kissé biztonsági játékot folytathattak volna, míg Pastore vagy Draxler becserélésével sebességet csempészhetett volna a játékba. Rabiot elfoglalja ebben az esetben Lo Celso helyét a középpályán, míg Draxler/Pastore vígan rójja a métereket és segíti a csatárok helyzetbe hozását. Szerencséjére az argentin játékos nem követett el kiállítást érő szabálytalanságot a második félidő elején.

Ezzel együtt nem értem, hogy miért nem mert egy merészet húzni Unai Emery. Cavani lecserélése jó ötletnek tűnt volna, ha a 80. percben járunk, vezetnek, a Real fejvesztve támad, ők pedig 2-3 percenként dolgozzák ki kontrák révén a jobbnál jobb helyzeteket. A játék képe alapján nem volt indokolt ez a döntés, sőt, egyenesen rossznak bizonyult. Neymar és Mbappé remek játékosok, de nem igazi csúcsékek, akik Sergio Ramos-szal és Varane-nal szemben meg tudják tartani a labdát egy indítás után. Cseleiket és a gyorsaságukat természetesen be tudják vetni, de a fizikai küzdelem hiányában a védők másra is tudnak figyelni, energiát átcsoportosítani.

Zidane kissé feszülten nézhette a második félidőt, nem volt a csapata egyértelmű fölényben a pályán. Casemiro, Isco és Benzema teljesen elfáradt 70 perc után, azonban ezt észlelve frissítette csapatát. Úgy tudott belenyúlni a meccsbe, ahogy a rivális mestere nem tette, ez végül pedig meghozta a sikert a Királyi Gárda számára.

A fáradó párizsi védők riogatására behozta a fásult Benzema helyére a villámléptű Bale-t, majd kis kockázatot vállalva Casemiro és Isco helyére érkezett Asensio és Lucas. Asensio remekül alkalmazkodik az ilyen helyzetekhez, emlékezhetünk, hogy a szezon elején a Barcelona drukkereit is szomorította egy góllal a hajrában. Emery cseréje miatt már nem Dani Alvessel kellett szembenéznie, hanem a lassabb indulási sebességre képes Meunierrel.

A Real Madrid vezető góljának megszerzése előtt remek indítás után centerezett Asensio.

Abból még nem lett ziccer, de a Real egyből visszatámadott, a védők hibáztak, pár pillanat múlva ismét megkapta a labdát a spanyol Modrictól (a horvát középpályásnak ezen kívül 2 lehetősége is lett volna helyzetet teremteni), meghúzta a szélén, utána pedig Ronaldo betérdelte a labdát a kapuba.

Pár perc múlva Marcelo góljánál is csak asszisztáltak a PSG védői. Remek háromszögelésekkel kijátszották a szélre a labdát, majd nem számítottak a befutó emberre, aki kis szerencsével és remek technikával a hálóba lőtt. Ennyi volt. Asensio első 3 megindulásából egyszer lesre futott, a másik kettőből pedig gólpasszt adott. Valahogy így kell bemutatkozni egy mérkőzésen, és beírni a nevedet a futball történelemkönyvébe.

A mérkőzés után újra felvetődik a kérdés, hogy Unai Emery valóban a legmegfelelőbb személy arra, hogy megnyerje-e a Paris Saint-Germainnel a Bajnokok Ligáját? A látottak alapján nem, hiszen a félénk taktikája most is a vesztét okozta. A legmagasabb szinten muszáj kockáztatnia egy edzőnek, ha igazi sikereket akar elérni. Meg lehet nyerni a bajnokságot, ahol nincsen igazi ellenfél egy ilyen kerettel szemben, de a legjobbak között aki mer, az nyer.

Zidane megmutatta, hogy nem véletlenül zsebelt be 2 BL-trófeát a csapatával. Megvolt benne a kellő tökösség ahhoz, hogy változtasson, és remekül is nyúlt bele a mérkőzésbe. Amennyiben a visszavágón is befűzi az oktatófilmet (vagy csak egyszerűen megtartja az előnyt), akkor a PSG vezetősége elkezdheti nagy erőkkel keresni Emery helyettesét. A Barcelona ellen tavaly óriási előnyről buktak el a visszavágón, ahol ugyanilyen "gatyával teli" játékot mutattak. Ilyet nem illik csinálni, ha a klub meg szeretné nyerni a legrangosabb európai sorozatot, valamint igazi topklub akar lenni. A Real Madrid viszont megmutatta, hogy az eddigi gyatra szezonuk ellenére, amikor igazán kell, akkor odateszik magukat, ez pedig nagyon úgy tűnik, hogy elég lesz a továbbjutáshoz Neymarék ellen.