Elemzés: Ezért nyerte a Real a BL-csúcsrangadóját

Cikkünkben arra keressük a választ, hogy miért Cristiano Ronaldóék nyerték a derbit Neymarék ellen.

Ahogy már korábban megírtuk, a Real Madrid 3-1-re verte meg a Bajnokok Ligája szerdai játéknapján a Paris Saint-Germaint. A találkozó egyik kulcsszereplője Cristiano Ronaldo volt, aki 2 gólt szerzett a mérkőzésen, de mellette kinek volt még főszerepe? Hogyan és miért adta el a megszerzett előnyét a vendég gárda? Miben emelkedett Zinedine Zidane kollégája fölé?

A Real az első félidő elején hazai csapat révén nagyon bekezdett, egy pár helyzetet ki is tudtak alakítani a félénken pályára lépő vendégek ellen. Helyenként pontos passzokkal, remekül visszatámadva érték el azt, hogy Emery tanítványai teljesen alárendelt szerepben érezzék magukat. Ez a nyomás bő 20 percig el is tartott - hiszen lehetetlen ekkora tempóban végigjátszani egy meccset -, ekkor azonban már Neymarék is kezdtek kellemetlenségeket okozni a Sergio Ramos irányította védelemnek.

real psg 1

A képen is jól észrevehető, hogy főként a széleken próbálta gyors indításokkal a Real Madrid feltörni a PSG védelmét, ami az esetek többségében ült is, a gólok elmaradása csak a helyzetkihasználás hatékonyságán múlt.

Itt már körvonalazódott, hogy melyik pontja lehet az a pályának, ahol eldőlhet a mérkőzés. Egyértelműen látszódott, hogy Zidane inkább biztonsági játékot játszatott a Carvajalt helyettesítő Nachóval, akinek lényegében az volt a feladata, hogy ne menjen át rajta Neymar. A másik oldalon Marcelóról tudjuk, hogy mindig is támadó szellemben játszik, ilyenkor pedig mögötte óriási területek nyílnak meg. Ezt tudhatta Emery is, mégis inkább a bal oldalon erőltették a támadásokat, holott néhol egy-egy keresztlabdával nagy lehetőséget lehetett volna kialakítani.

elem 5

A párizsiak vezető góljánál elvitathatatlan Mbappé érdeme, hogy egy csellel megetetett két védőt, majd Marcelóra vitte rá a labdát, aki ugyancsak nem okozott gondot neki, a csel miatt eltolódott az egész védelem, így egy az egyben maradt Cavani és Neymar is az emberével, ami után a brazil zseniális megoldással helyzetbe hozta a Modric és Isco által "figyelt" Rabiot-t.

A gól hatására még feljebb próbált kapcsolni a Real Madrid, valamint Ronaldo még önzőbb és idegesebb lett. A csapattársai természetesen próbálták őt kiszolgálni, viszont a büntetőig nem tudott a kapuba lőni a portugál.

A mérkőzés ezen szakaszában érezni lehetett, hogy a középpályán a madridiak főként Lo Celsóra viszik rá a labdát, és a sárgája után a játékosok csak vele akartak ütközni (a büntető azért is volt kissé kérdőjeles, mert ha megadja a bíró, akkor második sárgával nyugodtan kiszórhatta volna a fiatal középpályást). Emery azonban a félidőben nem változtatott, kockáztatva ezzel akár azt is, hogy egy sikertelen szerelés után a fiatal argentin nem fejezi be a pályán a mérkőzést.

Simán lecserélhette volnaa  félidőben, hiszen több opciója is volt: Diarra érkezésével nyugodtabb, kissé biztonsági játékot folytathattak volna, míg Pastore vagy Draxler becserélésével sebességet csempészhetett volna a játékba. Rabiot elfoglalja ebben az esetben Lo Celso helyét a középpályán, míg Draxler/Pastore vígan rójja a métereket és segíti a csatárok helyzetbe hozását. Szerencséjére az argentin játékos nem követett el kiállítást érő szabálytalanságot a második félidő elején.

Giovani Lo Celso Toni Kroos Real Madrid PSG Champions League 14022018

Ezzel együtt nem értem, hogy miért nem mert egy merészet húzni Unai Emery. Cavani lecserélése jó ötletnek tűnt volna, ha a 80. percben járunk, vezetnek, a Real fejvesztve támad, ők pedig 2-3 percenként dolgozzák ki kontrák révén a jobbnál jobb helyzeteket. A játék képe alapján nem volt indokolt ez a döntés, sőt, egyenesen rossznak bizonyult. Neymar és Mbappé remek játékosok, de nem igazi csúcsékek, akik Sergio Ramos-szal és Varane-nal szemben meg tudják tartani a labdát egy indítás után. Cseleiket és a gyorsaságukat természetesen be tudják vetni, de a fizikai küzdelem hiányában a védők másra is tudnak figyelni, energiát átcsoportosítani.

Zidane Emery

Zidane kissé feszülten nézhette a második félidőt, nem volt a csapata egyértelmű fölényben a pályán. Casemiro, Isco és Benzema teljesen elfáradt 70 perc után, azonban ezt észlelve frissítette csapatát. Úgy tudott belenyúlni a meccsbe, ahogy a rivális mestere nem tette, ez végül pedig meghozta a sikert a Királyi Gárda számára.

A fáradó párizsi védők riogatására behozta a fásult Benzema helyére a villámléptű Bale-t, majd kis kockázatot vállalva Casemiro és Isco helyére érkezett Asensio és Lucas. Asensio remekül alkalmazkodik az ilyen helyzetekhez, emlékezhetünk, hogy a szezon elején a Barcelona drukkereit is szomorította egy góllal a hajrában. Emery cseréje miatt már nem Dani Alvessel kellett szembenéznie, hanem a lassabb indulási sebességre képes Meunierrel.

kép 3

A Real Madrid vezető góljának megszerzése előtt remek indítás után centerezett Asensio.

kép 4

Abból még nem lett ziccer, de a Real egyből visszatámadott, a védők hibáztak, pár pillanat múlva ismét megkapta a labdát a spanyol Modrictól (a horvát középpályásnak ezen kívül 2 lehetősége is lett volna helyzetet teremteni), meghúzta a szélén, utána pedig Ronaldo betérdelte a labdát a kapuba.

Pár perc múlva Marcelo góljánál is csak asszisztáltak a PSG védői. Remek háromszögelésekkel kijátszották a szélre a labdát, majd nem számítottak a befutó emberre, aki kis szerencsével és remek technikával a hálóba lőtt. Ennyi volt. Asensio első 3 megindulásából egyszer lesre futott, a másik kettőből pedig gólpasszt adott. Valahogy így kell bemutatkozni egy mérkőzésen, és beírni a nevedet a futball történelemkönyvébe.

A mérkőzés után újra felvetődik a kérdés, hogy Unai Emery valóban a legmegfelelőbb személy arra, hogy megnyerje-e a Paris Saint-Germainnel a Bajnokok Ligáját? A látottak alapján nem, hiszen a félénk taktikája most is a vesztét okozta. A legmagasabb szinten muszáj kockáztatnia egy edzőnek, ha igazi sikereket akar elérni. Meg lehet nyerni a bajnokságot, ahol nincsen igazi ellenfél egy ilyen kerettel szemben, de a legjobbak között aki mer, az nyer.

Zidane megmutatta, hogy nem véletlenül zsebelt be 2 BL-trófeát a csapatával. Megvolt benne a kellő tökösség ahhoz, hogy változtasson, és remekül is nyúlt bele a mérkőzésbe. Amennyiben a visszavágón is befűzi az oktatófilmet (vagy csak egyszerűen megtartja az előnyt), akkor a PSG vezetősége elkezdheti nagy erőkkel keresni Emery helyettesét. A Barcelona ellen tavaly óriási előnyről buktak el a visszavágón, ahol ugyanilyen "gatyával teli" játékot mutattak. Ilyet nem illik csinálni, ha a klub meg szeretné nyerni a legrangosabb európai sorozatot, valamint igazi topklub akar lenni. A Real Madrid viszont megmutatta, hogy az eddigi gyatra szezonuk ellenére, amikor igazán kell, akkor odateszik magukat, ez pedig nagyon úgy tűnik, hogy elég lesz a továbbjutáshoz Neymarék ellen.