News Live Scores
Young Africans

CAF Confederation Cup draw: Who will Yanga face in the group stage?

7:08 pm AEST 21/4/18
Yanga - Welyata Dicha
The Jangwani based club progressed to the group stage after knocking out Ethiopia’s Wolayta Dicha

Yanga will discover their CAF Confederation Cup’s opponents in the group stage on Saturday, when the draw is made in Cairo, Egypt at 12H00 GMT.

The Jangwani based club progressed after knocking out Ethiopia’s Wolayta Dicha 2-1 on aggregate success. 

The last time Yanga made it to this stage was in 2016 where they were placed in the same group with TP Mazembe (DR Congo), MO Bejaia (Algeria) and Medeama (Ghana).

Yanga made light work in their playoff tie, beating Dicha 2-0 in the first leg before a 1-0 defeat in the second leg.

The Vodacom Premier League defending champions, currently, sit second at the table 11 points adrift to leaders Simba but Yanga have two games in hand.

The procedure for the draw of the group phase of the Total CAF Confederation Cup 2018 has been finalized following the approval of the CAF Inter-clubs Committee.

The qualified teams have been ranked according to their performances in the last five editions of the CAF Inter-clubs competitions (2017, 2016, 2015, 2014, 2013).

For the Total CAF Champions League, the points allotted are winner – 6, runner-up-5, semi-final – 4, quarterfinal – 3, third in group – 2 and fourth in group - 1, multiplied by a co-efficient of 5,4,3,2,1 for the editions 2017, 2016, 2015, 2014 and 2013 respectively.

And for the Total CAF Confederation Cup, the points system was decided as follows: winner – 5, runner-up-4, semi-final – 3, quarterfinal – 2, third in group – 1 and fourth in group – 0.5, multiplied by a co-efficient of 5,4,3,2,1 for the editions 2017, 2016, 2015, 2014 and 2013.

From above, USM Alger (Algeria), Al Hilal (Sudan), AS Vita (DR Congo) and Enyimba (Nigeria) were seeded in Pot 1.

Pot 2 has the other 12 qualified teams: CARA (Congo), ASEC Mimosas (Côte d’Ivoire), Williamsville A.C (Côte d’Ivoire), Al Masry (Egypt), Aduana Stars (Ghana), Gor Mahia (Kenya), Djoliba (Mali), RS Berkane (Morocco), Raja Club Athletic (Morocco), UD Songo ( Mozambique), Rayon Sport (Rwanda), Yanga (Tanzania).

The 16 teams shall be distributed into four groups: A, B, C, D, starting with Pot 2.

The team drawn first will go directly to group A. A draw will be done to determine its position (A1, A2, A3 or A4)

The team drawn second will go directly to group B. A draw will be done to determine its position (B1, B2, B3 or B4)

The team drawn third will go directly to group C. A draw will be done to determine its position (C1, C2, C3 or C4)

The team drawn fourth will go directly to group D. A draw will be done to determine its position (D1, D2, D3 or D4)

The same process will be repeated until the completion of the teams of Pot 2.

For Pot 1, the team drawn first will go directly to group A. A draw will be done to confirm its position.

The team drawn second will go directly to group B. A draw will be done to confirm its position.

The team drawn third will go directly to group C. A draw will be done to confirm its position.

The team drawn fourth will go directly to group D. A draw will be done to confirm its position.