Goal vélemény: A Liverpool a világ legjobb csapatává vált 2019-ben

14:35 CET 2019. 12. 25.
Liverpool Club World Cup 2019
Azt is mutatjuk, hogy ehhez milyen lépések vezettek.

Szombaton a Klubvilágbajnokság megnyerésével a harmadik trófeáját is megszerezte a Liverpool 2019-ben. Ezzel az első angol klub lett a történelemben, amely egyszerre birtokolta a Bajnokok Ligája, az Európai Szuperkupa és a Világkupa/Klubvilágbajnokság címeit.

A júniusi Bajnokok Ligája-győzelem hatalmas lökést adott a Liverpoolnak. Megtették azt a végső lépést, amely évek óta annyira hiányzott a klubnak ahhoz, hogy a legmagasabb szintre lépjen. 2019-ben egyetlen bajnokit vesztett el a csapat (Manchester City, 2-1, január 3.), azaz lassan egy teljes naptári éve veretlenek a bajnokságban.

Jürgen Klopp többször is „Mentalitás Szörnyekként”, vagy „Mentalitás Óriásokként” utalt a csapatra, nem véletlenül. Számos nehézséggel találták magukat szemben, ami más csapatokra nem volt igaz, mégis mindegyikből erősebben jöttek ki:

- Legyen az a Manchester City győzelmi szériáiból fakadó állandó győzelmi kényszer,

- A 30 éves bajnoki cím iránti várakozás keltette nyomás,

- A Barcelona elleni továbbjutás 0-3-ról Mohamed Salah és Roberto Firmino nélkül,

- Salah, Firmino, Allison és Sadio Mané állandó nyári válogatott tornái (és rendes felkészülési időszakuk hiánya),

- A Premier League és a Football League nemtörődömsége a mérkőzések időpontjainak kitűzése kapcsán (isztambuli Szuperkupa-döntő után szombaton kellett játszaniuk Southamptonban, 24 órán belül kellett két meccset játszaniuk a Ligakupában és a Klub VB-n), vagy éppen

- A világ legjobb kapusának 2 hónapra való elvesztése.

Ennek ellenére mindig megtalálja a megoldást a Liverpool.

Ebben szerepet játszhat az is, hogy minden részletre odafigyelnek. A nyáron Klopp elhívta Sebastian Steudtnert, német szörföst, hogy tartson egy előadást a csapatnak, és megtanította nekik, hogyan bírják ki levegővétel nélkül a víz alatt. Eleinte 30-40 másodpercig bírták, de a szörfös módszereivel 3 percig is kibírták a kezdeti próbálkozások után. A stressz és a nyomás elviselésén már ekkor dolgozni kezdtek, és a sok hajrában szerzett gól mutatja, hogy bevált a módszer.

Klopp nemrég azt nyilatkozta, hogy „Attól nem lesz önbizalmam, ha azt mondom, hogy mindenhez értek. Van pár dolog, amihez nagyon jól értek, és ez elég. Az önbizalmam elég nagy ahhoz, hogy tudjam, hagynom kell másokat felnőnöm magam mellett. Szükségem van a szakértőkre körülöttem. Fontos, hogy empatikus legyél, megértsél embereket, és támogasd őket. Ez a vezetés. Ne félj bevallani, hogy erről most tippem sincs, de adj pár percet, és mindjárt lesz tippem.”

A csapat az első 17 bajnokiból 16-ot nyert, 1 döntetlen mellett, ez a kezdés klubrekord, és Premier League-rekord. A Manchester City 100 pontos bajnoki csúcsának megdöntése elérhető közelségben lesz a vörösöknek a szezon végén, akik már tavaly 97 pontot szereztek. 2018-19 óta 26 pontot szereztek hátrányból a bajnokságból, ez a legtöbb a PL-ben (8 győzelem, 2 döntetlen, 1 vereség). Október 5. óta szereztek egyenlítő gólt a 85. és a 94. percben, illetve győztes gólt a 75., 85., 91., 94., és 99. percben.

Az idei szezonban tízszer voltak hátrányban a 75. perc után, egyiken sem kaptak ki (6 győzelem, 3 döntetlen, ezek 11-esekkel zárultak, kettőt nyertek, egyet elveszítettek). Ezekbe nem tartozik bele az Aston Villa elleni Ligakupa-vereség, ahol egy játékos sem tartozik az első csapat állandó keretéhez (5-0), és értelmetlen lenne figyelembe venni.

Klopp érkezése óta 446,38 millió eurót költöttek játékos vásárlására, és 362,58 millió érkezett be eladásokból, vagyis nettó 83,8 millió euróból építette fel ezt a csapatot a német!

Ebben segítségére van az adatelemző csapat, amelyet Ian Graham vezet, és közvetlenül Michael Edwards sportigazgatónak jelent. Grahamék létrehoztak egy saját elemző-számítási modellt, amelyet játékosok értékelésére használnak, így értékelik saját és más klubok focistáit. Így vettek meg olcsón olyan sztárokat, mint Mané, Salah, Firmino, Fabinho vagy éppen Andy Robertson.

Virgil Van Dijk és Allison megvételében is fontosak voltak ezek a mutatók, pláne, hogy belső védőket még nagyon nehéz számokkal értékelni.

Graham azt nyilatkozta, hogy nem olyan játékosokat keresnek, akik nagy passzolási hatékonysággal játszanak, mert a 80-85% környéki passzolók passzainak zöme nagyon biztonsági. Ellenben olyanokat keresnek, akik jól passzolnak előre, közvetlenül a támadóknak. Ezekkel a passzokkal 4-5 ellenfél játékost is kivesznek a játékból. Nyilván ezek a passzok többször lesznek sikertelenek, de a jutalom sokkal nagyobb, ami látható Fabinho, Keita, vagy éppen Alexander-Arnold játékán.

Ami a legnagyobb gondot jelenti az ellenfeleknek, hogy szinte az összes játékos, talán Lovren és Lallana kivételével hihetetlenül gyors. Legyen az akár Gomez, Van Dijk, vagy Fabinho, annyira robusztus, gyors játékosokkal teli csapatról beszélünk, hogy az ellenfeleknek szinte lehetetlen feladatot jelent a Liverpool legyőzése, főleg hosszú távon.

Ők találták meg a legjobban ezt a piaci rést, és ki is használják, legutóbb éppen Takumi Minamino leigazolásával. A nyáron a célpontok között szerepel Jadon Sancho, Timo Werner, Houssem Aouar, Kai Havertz is. Sancho kapcsán sokallja Klopp a Dortmund által kért 100 millió fontot, a Manchester United valószínűleg többet ajánlana, Sancho kedvenc gyermekkori klubja pedig a Chelsea.

Ennek ellenére a két klub között jó a kapcsolat (a közös pont Klopp), és nem áthidalhatatlan az átigazolási díj. Klopp azért is írt alá 2024-ig, mert a jelenlegi csapatot átépítheti, az idősebb játékosok helyére fiatalabbak érkezhetnek, így felépítve a következő nagy csapatot.

Pályán eltöltött játékpercek az elmúlt 3 szezonban (válogatott meccsek is beleszámítva):

Amióta Klopp itt van, a Liverpool nem veszített európai oda-visszavágós párharcot, és veretlen az Anfield Roadon.

A Liverpool 1990 óta nem nyert bajnokságot, a júniusi BL-győzelem előtt pedig hét éve nem nyert semmilyen trófeát.

A klub rengeteget szenvedett az utóbbi évtizedek alatt, de kiválóan bizonyítják, hogy megfelelő szervezti kultúrával, innovációval, és remek szakmai munkával bármi elérhető.

Így lett a világ legjobb csapata a Liverpool 2019-ben.