Džeko i Roma došli nadomak osmine finala, Valencia napokon proigrala

Komentari (0)
Roma celebrate vs CSKA
Moskovski CSKA nastavio je s lošom formom, ostao je na samo jednoj pobjedi u zadnjih sedam susreta. Vlašić je igrao 90 minuta, ali bez nekog učinka

Roma je i po drugi put u dva tjedna svladala Nikolu Vlašića i njegov CSKA. Ovaj put nije bilo tako uvjerljivo kao u Rimu, ali sumnjamo da se Edin Džeko i društvo bune. Pobijedili su 2:1 na terenu gdje je pao i aktualni europski prvak, madridski Real i napravili bitan korak ka plasmanu u nokaut fazu.

U biti, u posljednja dva kola im je potreban samo jedan bod. Tek u slučaju oba poraza te obje pobjede Moskovljana, vučica bi ostala bez osmine finala.

A to je gotovo pa nemoguće. Pogotke vrijedne proljeća u eliti za Romu su postigli Manolas u 4. te Pellegrini u 59. minuti, iz situacije koja je mirisala na zaleđe. Romi je izjednačenje donio Sigurdsson u 50. minuti, ali im je planove poremetilo isključenje Magnussona šest minuta kasnije što je Roma ubrzo i iskoristila.

U redovima domaćina cijeli je susret odigrao Nikola Vlašić , ali nije bio nešto posebno zapažen, tek tu i tamo koji solidan pokušaj. Džeko daleko eksponiraniji kod Rome, mogao zabiti pogodak, dva, a kumovao je i isključenju proigravši fenomenalno prsima Kluiverta kojega nakon toga obara Magnusson za drugi žuti.

U drugoj ranijoj utakmici večeri, Valencia je konačno pobijedila (3:1), ali što je možda dugoročno još važnije, proigrala pred suparničkim golom.

Nakon što su u prethodne četiri utakmice postigli ukupno tri pogotka, toliko su zabili Young Boysima u četvrtom kolu skupine H.

Užasno bitni bodovi koji su šišmiše ostavili u igri za osminu finala.

Ključan igrač u trijumfu španjolske momčadi bio je Soler. Prvo je namjestio dva pogotka Santiju Mini , a onda i sam zabio. Kod Young Boysa strijelac je bio Assale , a posao je domaćinu olakšao Sanogo koji je dobio izravni crveni karton u 77. minuti zbog preoštrog starta.

CSKA Moskva - Roma

Nije prošlo ni pet minuta, a već je Roma šokirala CSKA!  Nakon jednog ubačaja iz kuta, Manolas je u četvrtoj minuti skočio najviše, udario loptu glavom, ona na putu do gola nekoga dirala iz obrane Moskovljana, možda malo i prevarila vratara Akinfejeva, i završila u golu. No, dojam je da je Akinfejev mogao bolje reagirati i da je njegov izlazak s crte bio izlet u prazno... Od pet pogodaka u Ligi prvaka, bio je ovo njegov četvrti kojega je zabio glavom nakon kornera...

I kao da primljeni pogodak nije bio dovoljan, ostali su ubrzo i bez reprezentativca Marija Fernandesa. On je u jednom duelu uklizao Kolarovu, a ovaj ga nenamjerno koljenom snažno udario u zatiljak. Ukazana mu je pomoć, iznesen je na nosilima, a koju minutu kasnije umjesto njega je ušao Šenikov.

U 18. minuti prvi je put konkretnije zaprijetio Vlašić. Ali udarac sa 18 metara prošao je metar-dva od desne vratnice.

Roma je u 29. minuti 'ladno' mogla povesti 2:0. Lopta je nakon kombiniranja ispred kaznenog prostora došla do Florenzija koji je izbio sam pred Akinfejeva, ali se spotaknuo u ključnom trenutku i praktički dodao loptu ruskom vrataru. U 31. minuti je Kolarov pucao slobodnjak sa 25 metara, CSKA-ov čuvar mreže odbio neugodnu loptu na nogu Džeke, ali je bh. napadač iz dosta teške situacije pucao preko gola.

Najbolju šansu dotadašnjeg dijela utakmice CSKA je promašio u 40., Šenikov je nakon jedne gužve glavom pucao neometan sa 7-8 metara, ali preko grede. Uhvatio se za glavu nakon promašaja, svjestan da je to trebao pospremiti u mrežu.

Mogao je početkom drugog dijela Džeko povećati Rominu prednost, ali udarac iz solidne pozicije, sa nekih 7-8 metara, završio je u bloku.

I CSKA je to kaznio odmaj u 50. minuti! Ahmetov je sa 17-18 metara proigrao Sigurdssona koji je utrčao ispred Santona i onda probio Olsena snažnim udarcem za 1:1.

A u 56. minuti problemi za domaće. Džeko je fantastično prsima proigrao Kluiverta, ovaj se sjurio prema golu, a Magnusson ga s leđa oborio i zaradio drugi žuti karton. Srećom po Vlašića i društvo, Roma barem nije iz tog slobodnjaka sa 17-18 metara povela.

Ali jest u 59. minuti! Pellegrini je primio jednu loptu koja je zapravo bila udarac Cristantea. Malo se spetljao s njom, ali ipak uspio svladati Akinfejeva!

RANIJE

Prije dva tjedna, Roma je uvjerljivo slavila u dvoboju ove dvije momčadi u Rimu. Bilo je čistih 3:0 za sastav Eusebija di Francesca koji je tim trijumfom izbio na vrh poretka skupine G. A bio je to i jedan od četiri poraza moskovske momčadi u zadnjih šest nastupa u svim natjecanjima.

Forma je daleko od idealne, kao da je domaća pobjeda nad madridskim Realom (1:0) polučila kontraefekt jer su upravo nakon nje krenuli loši rezultati.

Da stvar bude gora, nakon Rome im slijedi ligaški derbi s vodećim Zenitom za kojim već sad u prvenstvu zaostaju ogromnih 11 bodova.

"Kao da nemamo energije na terenu. A sad nas čeka vrlo težak susret protiv momčadi koja nas je svladala prije dva tjedna i koja igra odličan nogomet. Nadam se da ćemo biti u pravoj formi i upisati pozitivan rezultat", poručio je Nikola Vlašić , strijelac dva od CSKA-ovih tri pogotka u Ligi prvaka koji je i danas u početnoj postavi dok Bistrovića nema zbog ozljede.

Romina forma je dijametralno suprotna. Oni su u posljednjih osam nastupa izgubili samo jednom, a i to je bio domaći kiks kontra SPAL-a (0:2). No, i oni već neko vrijeme nisu okusili pobjedu. Točnije, od razbijanja CSKA-a. Nakon toga dva remija u ligi, oba doduše na teškim gostovanjima u Firenci i Napulju. Oba su završila 1:1.

"Nisam zadovoljan pozicijom u prvenstvu. Nije realno da smo deveti, ali imali smo težak raspored i uspjeli ostati neporaženi u zadnja tri susreta. Malo nas je probudio i trgnuo iz letargije kiks protiv SPAL-a, a protiv CSKA moramo nastaviti s takvom igrom i jedino tako možemo do pobjede koja bi nas pogurala prema osmini finala", kaže Romin trener Di Francesco koji će se večeras morati snaći bez De Rossija nakon što se kapetan ozlijedio kontra Napolija za vikend.

No zato na raspolaganju ima Edina Džeku koji je zabio pet golova u zadnja dva LP nastupa, te 10 u posljednjih osam.

Valencia - Young Boys

Valenciji je trebao 10-ak minuta da uhvati radnu temperaturu, a onda su poveli nakon jedne lijepe akcije u 14. minuti. Dvaput su izbjegli zamku zaleđa, Carlos Soler je zatim lobom pokušao zabiti no pogodio je vratnicu, ali se lopta odbila na noge Santi Mine i on ju je pospremio u mrežu.

Komentator je to popratio možda i najboljim mogućim komentarom: "Evo jednog rariteta, Valencia je zabila gol..."

Ali, nisu pretjerano dugo uživali šišmiši u vodstvu. U 37. je švicarski prvak izjednačio preko Assalea. Izgubila je Valencia jednu loptu na sredini terena (možebitni prekršaj na domaćem igraču), Young Boysi su otvorili kontru po desnoj strani, Fassnacht kratko odigrao Assalea koji odlično pogađa suprotan kut za poravnanje!

A ako je Valencia manje od 20 minuta uživala u vodstvu, Švicarci su puno manje u remiju! Pet minuta kasnije su opet bili u zaostatku. Mina je zabio svoj drugi za novo vodstvo. Kružila je Valencia oko 16 metara gostiju, na kraju je Soler uputio neugodan centaršut, a Mina jedva dohvatio loptu, ali je uspio skrenuti u mrežu.

Nakon kombiniranja Solera s Rodrigom uz desnu aut-liniju, Soler se sjurio prema golu Young Boysa, a protivnička obrana kao da mu se izmicala pa je naposljetku pucao sa nekih 7-8 metara i oštrom prizemnom loptom svladao Von Ballmoosa. Nakon dvije asistencije, Soler se i sam upisao u strijelce!

Priča je praktički bila gotova u 77. minuti kad je Sanogo nakon jednog oštrog starta dobio izravni crveni karton i ostavio goste na cjedilu.

RANIJE

Iako su šišmiši ljetos složili možda i ponajbolji napad u povijesti kluba , Valencia se muči. U dosadašnjih 15 službenih utakmica upisali su tek dvije pobjede. Razlog je upravo taj sterilan napad. U ligi su blizu zone ispadanja što je posebno zabrinjavajuće za trenera Marcelina, a u Ligi prvaka još ne znaju za pobjedu. Dva remija i poraz od Juventusa drže ih doduše u igri za prolazak dalje, ali iz tog razloga večeras mora pasti švicarski prvak...

"Moramo pobijediti, bez dvojbe se moramo fokusirati na Ligu prvaka . Moramo biti i pozitivni, igrači svakodnevno pokazuju da se žele izvući iz ove situacije. Vjerujem u naše igrače i da ćemo riješiti ovaj problem s postizanjem pogodaka", ističe Valencijin trener.

Young Boysi su u prva tri kola osvojili samo bod, ali povijesni. Prvi u Ligi prvaka. I to baš kod kuće protiv Valencije prije dva tjedna. Njima je situacija u prvenstvu prilično lagodna. Nakon 13 kola imaju 11 bodova viška u odnosu na prvog pratitelja Basel pa se mogu u potpunosti posvetiti utakmicama na najsjajnijoj europskoj pozornici.

"Liga prvaka je najvažnija stvar za klub i ove utakmice treba igrati na apsolutnom maksimumu", poručio je trener Seoane čiji recept za uspjeh je pomalo izlizana floskula:

"U obrani čvrsti, u napadu iskoristiti šanse. Pokazati kvalitetu i biti snažni..."