Estadio Wanda Metropolitano
Costa odveo Atletico u finale, Arsenal bez LP, Koscielny stradao i otpao za SP
23:00 CEST 03. 05. 2018.
Diego Costa Atletico Arsenal
Atleticu je trijumf nad Arsenalom bila peta uzastopna domaća europska pobjeda, dok su topnici ponovno izgubili u Španjolskoj

U uzvratnoj utakmici polufinala Europske lige madridski Atletico je, na svom travnjaku, s minimalnih 1:0 bio bolji od Arsenala te se tako s ukupnih 2:1 plasirao u treće finale EL u svojoj povijesti.

Na putu do završnice u Lyonu rojiblancosima je najviše pomogao fantastični Diego Costa koji je briljantan nastup okrunio zabijanjem jedinog pogotka na susretu.

Atleti su ovom pobjedom nastvali svoj fanatstičan niz na Wandi Metropolitano - u zadnjih 18 domaćih europskih utakmica sastav Diega Simeonea izgubio je samo jednu slavivši u njih čak 14. Nadalje, Madriđani su slavili u zadnjih pet kontinentalnih dvoboja na svom terenu ne primivši pritom nijedan pogodak čime su doši do brojke od 32 utakmice ove sezone bez primljenog pogotka u svim natjecanjima - nijedna momčad iz liga petice nema više 'nula' na svom kontu!

S druge strane, era Arsenea Wengera završila je tužno! Francuski stručnjak, koji je na klupi topnika od 1996. godine oprostio se ispadanjem iz Europske lige te slabim uspjehom u domaćem prvenstvu. I opet je bila kobna Španjolska - momčad iz sjevernog Londona u svojih zadnjih sedam posjeta na Iberijskom poluotoku nije upisala pobjedu, izgubivši čak 5 puta uz dva remija.

No, večeras Englezi nisu zaslužili ništa bolje. Jubilarni 250. europsku utakmicu Wengera na klupi Arsenala njegova je momčad odigrala mlako i bezidejno, bez želje za kreacijom i napadačkim anganžmanom. Iako im je za prolaz u finale bio nužan pogodak, gosti nisu stvorili ozbiljniju priliku!

Da stvari budu još gore za engleski sastav, na početku utakmice ozlijedio im se i kapetan - Laurent Koscielny. Pukla mu je AHilova tetiva, neće ga biti šest mjeseci i otpao je za SP!

Prilikom izlaska na teren najvatreniji navijači madridskog sastava koreografijom su poručili da je njihova iduća destinacija - Lyon , gdje se ove godine igra finale Europske lige.

Prvi su na utakmici zaprijetili gosti - igrala se 5. minuta kada je ubačaj Lacazettea prošao paralelno s Oblakovim vratima.

Minutu kasnije neočekivano je pred vrata Engleza izletio Diego Costa , ali udarac napadača rojiblancosa prohujao je preko gola.

U 8. minuti nesreća je zahvatila Arsenea Wengera jer se ozlijedio kapetan gostujuće momčadi Laurent Koscielny . Francuski stoper ostao je ležati bez kontakta s protivničkim igračima, teško mu je stradala Ahilova tetiva...

Mirna utakmica nije ponudila previše te je tako u sljedećih dvadesetak minuta na terenu najzanimljivija stvar bila krvava Griezmannova glava.

U 28. minuti opasan je bio Arsenal, no Lacazetteu je, nakon sjajnog prodora, nedostajalo ideje u samoj završnici...Popraviti je pokušao  Özil , ali njegovu povratnu loptu očistio je Godin .

Devet minuta kasnije, nakon odbijanja lopte po šesnaestercu engleskog sastava, s ruba kaznenog prostora potegao je Koke . Ipak, Španjolčev udarac otišao je malo pored vrata Ospine. U 38. nakon ubačaja nečuvan je ostao Griezman n, međutim ni on ne pronalazi put do mreže.

I onda, doslovno ni iz čega, domaći sastav je poveo. Igrala se druga minuta sudačke nadoknade prvoga dijela kada je Griezmann sjajnom loptom pronašao Costu . Obrana topnika ispala je u tri poteza te je ubojiti španjolski napadač zabio pored Ospine za vodstvo rojiblancosa.

Costi je ovo četvrti pogodak u sedam međusobnih ogleda protiv topnika, s time da je bio strijelac u zadnja dva sraza u kojima je nastupio.

Na otvaranju drugog dijela Englezi su mogli do izjednačenja. Nakon mnogo gužve u kaznenom prostoru, lopta se odbila do Ramseya koji ju na kraju ne uspijeva zahvatiti kako je želio te njegov mlaki pokušaj prolazi pored vrata.

Tri minute kasnije Costa je mogao postati prva crna mačka za topnike - Mustafi je odletio u prazno, ali Chambers je uspio blokirati pokušaj španjolskog napadača.

Nakon sat vremena igre Griezmann je neuspješno tukao iz slobodnog udarca, da bi samo minutu kasnije pomutnju u obrani Atleta napravio Özil.

Arsenal je stisnuo! U 63. minuti kombinatoriku gostiju prekinuo je Xhaka dobrim udarcem, no Oblak je vršcima prstiju uspio izbaciti u korner.

Ipak, u 67. minuti veliku je priliku propustio Simeoneov sastav. Costa je ponovno stvorio opasnost odigravši sjajnu povratnu loptu za Griezmanna čiji je udarac blokiran.

Pet minuta nakon Mkhitaryan, novopridošli igrač u gostujućem sastavu, pucao je dobro nakon kornera, no njegov pokušaj otišao je preko vrata.

Do kraja susreta gledali smo hektičnu utakmicu u kojoj niti jedna momčad nije uspjela stvoriti ozbiljniju prigodu.