City polusatnim blitzkriegom do predvorja četvrtfinala, Agüero ponovno zabio!
Basel je na početku utakmice propustio dvije velike prigode - Oberlin i Stocker su se spetljali, a oštećeni su i za kazneni udarac

Englezi su ove godine u Ligu prvaka krenuli s pet klubova i svi su uspjeli prezimiti i plasirati se u osminu finala.

A u utorak, osim Tottenhama  koji je gostovao kod Juventusa , prvu utakmicu osmine finala odigrao je i Manchester City koji je stigao na noge švicarskom  Baselu  i uvjerljivo slavio s visokih 4:0.

Razbijanjem švicarske momčadi sastav Pepa Guardiole praktički je već u prvom susretu osigurao daljnju fazu najelitnijeg europskog klupskog natjecanja.

U sastavu vodeće momčadi Premier lige našao se i Vincent Kompany . Belgijancu je to prvo pojavljivanje u najelitnijem klupskom natjecanju nakon punih 650 dana; zadnji puta je zaigrao u petom mjesecu 2016. godine sudjelući u polufinalnom okršaju s Real Madridom .

Gosti iz Engleske krenuli su silovito te su već u drugoj minuti mogli povesti. Nakon ubačaja s desne strane, lijepo je glavom tukao Gundogan , ali Vaclik sjajnom paradom spašava Švicarce.

Neopreznost u obrani mogla je koštati građane u 6. minuti. Oberlin je pobjegao s loptom iza zadnje linije Manchester Citya, ali spetljao se te nije uspio opasno zaprijetiti.

Šest minuta kasnije u prvi plan je iskočio švedski sudac Eriksson . Oberlain je na rubu kaznenog prostora prošao Otamendija, a obrambeni igrač gostiju prekšajem zaustavlja daljnji prolaz igrača Basela. Ipak, arbitar današnje utakmice se nije oglasio te je tako oštetio domači sastav.

Dvije minute kasnije City je poveo! Bila je to jednostavna akcija iz kornera - De Bruyne je asistirao, a Gundogan matirao nemoćnog Vaclika.

Minutu nakon prvog gola na utakmici, Basel je pronašao novu rupu u obrani građana, ali Stocker se uplašio prilike te nije uspio zaobići Edersona .

U 18. minuti već je 2:0. Lopta je nakon ubačaja Sterlinga došla na drugu stativu do Bernarda Silve koji je lijepim udarcem savladao loše postavljenog domaćeg čuvara mreže.

Pet minuta kasnije gosti su riješili pitanje pobjednika!  Agüero je tukao iz daljine te fantastično pogodio. Argentinac je u strašnoj formi, ovo mu je deseti pogodak u zadnji šest utakmica koje je počeo u udarnom sastavu.

Basel je tako nakon polusatnog blitzkriega ispao iz Europe!

U 33. minuti gosti su mogli povećati prednost, ali Vaclik dobro reagira u okršaju sa Sterlingom.

Sijevalo je sa svih strana! Delph je u 37. minuti lijepo ubacio, iz prve tuče De Bruyne, a lopta prolazi malo preko vrata.

Dominaciju i efikasnost Engleza najbolje ocrtava podatak kako u prvih 45 minuta igre Basel nije imao niti jedan udarac u okvir gola, dok je City iz svojih četiri, zabio tri puta.

U drugom dijelu prvi su se prigodom javili igrači Basela. Igrala se 49. minuta kada je Elyounoussi dobro potegnuo iz daljine, ali Ederson je na mjestu.

U 51. minuti sam je u kontru pobjegao Sterling, ali nije uspio uputiti udarac prema vratima Basela.

Tri minute kasnije svojim drugim večerašnjim pogotkom Gundogan dovodi goste do prednosti od četiri pogotka razlike! Agüero je ovaj puta bio u ulozi asistenta, a njemački reprezentativac je sjajno pogodio pred očima svog izbornika  Joachima Löwa koji se nalazio na tribinama St. Jakob Parka.

U 57. minuti iskosa je pokušao Oberlin, ali Ederson je loptu uspio skrenuti u korner.

U istoj minuti u igru je ušao i Leroy Sane koji se čudesno brzo vratio na travnjake nakon teške ozlijede u FA kupu.

Deset minuta kasnije opet je u prilici bio sveprisutni Oberlin, ali njegov udarac glavom prolazi pored vrata.

Domaćini su se svim silama trudili doći do počasnog pogotka. Tukli su Oberlin i Elyounoussi, ali brazilski golman na vratima građana je siguran.

U 75. minuti Gundogan je mogao i do hat-tricka nakon lijepe asistencije Agüera, ali golman Basela spriječava slavlje Cityevog veznjaka.

Do kraja utakmice nije bilo značajnijih prigoda te je Manchester City mirno priveo utakmicu kraju osiguravši četvrtfinale Lige prvaka već u prvom dvoboju.

Pep Guardiola tako je ponovno bio iznimno uspješan na St. Jakob Parku - u posljednjem posjetu Baselu 2008. godine s Barcelonom je slavio s visokih 5:0.