Komentar: Hvala Hrvatskoj na najljepšoj bajci SP-a, ali i čudesnoj priči bez sretnog završetka

PodijeliZatvori Komentari
Modrić, Rakitić i Brozović nadigrali su Kantea i Pogbu, Mbappe je do poluvremena imao dva točna dodavanja, ali nije to bio dan Hrvata

Ivan Rakitić proteklih je dana priznao kako je Hrvatska na putu do finala Svjetskog prvenstva imala sreće, ali i dodao kako su kockasti baš u svakoj utakmici pokazali veliku borbenost i nevjerojatnu želju za pobjedom. Na sličan način Hrvatska se prestavila i u moskovskom finalu, ali ovoga puta nisu imali sreće, ali sada sreća nije bila na njihovoj strani.

Hrvatska je i u finalu dokazala koliko su se sposobni vraćati iz rezultatskog hendikepa, ali su na kraju od specijalista prekida poraženi 4:2. A ovo je bio poraz koji su Hrvati dožvijeli u - okrutnim uvjetima.

Hrvati su dominirali u prvih 18 minuta, a onda je Mario Mandžukić (junak cijele nacije nakon pobjedničkom pogotka Englezima) postigao prvi autogol u povijesti finala svjetskih prvenstva prevarivši glavom nemoćnog Subašića.

Ivan Perišić u samo deset minuta prošao je put od junaka do tragičara. Hrvatski krilni napadač prvo sjajnim udarcem izjednačio rezultat na 1:1, a onda u svom kaznenom prostoru nespretno igrao rukom nakon čega je sudac Nestor Pitana nakon pregleda snimke putem VAR-a pokazao na bijelu točku.

Antoine Griezmann zabio je s bijele točke za 2:1, tako odveo Francusku do prednosti uoči poluvremena. Zanimljivo, Francuskoj je kao favoritu finalne utakmice to bio i jedini udarac prema hrvatskim vratima u prvom dijelu.

Francuski veznjaci N'Golo Kante i Paul Pogba potpuno su nadigrani od strane Luke Modrića, Ivana Rakitića i Marcela Brozovića u prvih 45 minuta, tricolori nisu u srediin terena uspjevali parirati hrvatskim veznjacima.

Gotovo bizarna pasivnost francuskih nogometaša ostavila je bez upotrebljivih lopti i Kyliana Mbappea koji nije uspjevao napraviti razliku u prvom dijelu. I vjerovali ili ne, Mbappe je do poluvremena skupio tek dva točna dodavanja!?

Griezmann je bio neprepoznatljiv, nije se nametnuo na sredini terena, ali je iznudio i prekršaj nakon kojega je sam natjerao Mandžukića na nes(p)retni autogol. Ipak, napadač Atletico Madrida je pokazao impresivnu mirnoću zabivši s bijele točke za 2:1.

Ovo jednostavno nije bio hrvatski dan, nogometaši Zlatka Dalića nastavili su dominirati i nakon odmora; Rakitić je odmah oduzeo jednu loptu Pogbi, pripremio veliku priliku za Rebića.

Hugo Mandzukic Lloris France Croatia World Cup 2018 Final 15072018

Ipak, Lloris je odličnom obranom vršcima prstiju zaustavio hrvatskog napadača, a onda su Pogba i Mbappe udarcima iz daljine matirali nepomičnog Subašića, odveli Francusku na tri gola prednosti, a tu je utakmica bila gotova. Do kraja susreta Mandžukić je samo iskoristio veliku neopreznost Llorisa, smanjio rezultat, a Hrvatska više nije imala snage niti vremena za još jedan "come back".

Ovo je bila preteška utakmica za momčad koja je u posljednje tri utakmice nokaut faze igrala po 120 minuta. Ipak, nitko neće zaboraviti što su Hrvati pokazali na ovom Svjetskom prvenstvu.

Bez dvojbe, oni su bili momčad s najvećim zajedništvom u Rusiji. Kao što je Rebić to rekao u razgovoru za Goal:

"Ovdje smo već 50 dana, a nismo imali niti jedan najmanji incident. Vjerujte mi, znam kako je to na pripremama u klubovima, tamo glave pucaju nakon već tjedan dana."

Ali, Hrvatska je i dalje djelovala kao pravi kolektiv. Kao i u svakoj utakmici na Svjetskom prvenstvu. Tri puta su gubili na svom putu do Moskve, tri puta se uspjevali vratiti i otići korak dalje. To su uspjeli i u velikom finalu, ali ne - dva puta.

Rakitić je prije utakmice obećao kako će cijela momčad ostaviti sve na terenu, da će svakako teren moći napustiti dignute glave.

I s te su strane Hrvati doista ispunili ciljeve. Ne samo da su cijelu naciju učinili ponosnima, već su zbog svoje borbenosti, ponosa i entuzijazma osvojili brojna srca nogometnih zaljubljenika diljem svijeta.

"Dobio sam brojne poruke podrške iz Argentine, Španjolske, Njemačke, iz cijela svijeta, ma to je fantastično" rekao je Rakitić.

"A ono što me zaista veseli kada mi ti ljudi kažu kako hrvatske golove slave na identičan način kao da ih je postigla njihova nacionalna reprezentacija."

"To pokazuje kako smo zaslužili biti u finalu."

Hrvatska je svakako zaslužila naslov, ali je božica Fortuna ovoga puta imala drugačiji plan.

Hrvatski san o naslovu svjetskog prvaka sada je završen, ali će čudesan rezultat sa Svjetskog prvenstva zauvijek biti u uspomenama 4,5 milijuna Hrvata, kao i velikog broja nogometnih zaljubljenika diljem svijeta.

I zato, hvala Hrvatskoj. Možda ova priča nije na kraju imala sretan završetak, ali je za mene ovo i dalje najljepša bajka ovog Svjetskog prvenstva.

Real krenuo pobjedom, Bale opet zabio, deset godina nije bilo manje gledatelja!
Baka Slišković: Sudac je bio odličan, a moji će igrači osjetiti na džepu!
Kopić i Bjelanović dali ostavke: Hajduk je prevelik da bi se ovakve stvari događale!
Hajdukov potop: Igrači odbijaju igrati i samo žele otići, razmjeri sramote tek će se zbrajati
Hajdukov krah na Poljudu: izgubio i od Gorice, Said udario u glavu Kahlinu