Hrvatska ispisala povijest: Srušen je i Island, Perišić zabio za pobjedu u 90. minuti!
Pjaca laktom razbio nos Bjarnasonu koji je igrao krvav, Lovren skrivio penal pet minuta nakon ulaska, Badelj i Ingason pogodili grede, Kalinić odličan

Hrvatska je ipak srušila tradiciju. Pobijedila je s 2:1 Island i tako po prvi put u svojoj povijesti pobijedila u trećoj utakmici skupine na Svjetskom prvenstvu i sa stopostotnim učinkom ide u osminu finala. Zlatko Dalić je od prve minute na teren poslao devet novih igrača, a u odnosu na utakmicu s Argentinom u prvoj su postavi zaigrali tek Luka Modrić i Ivan Perišić. Do kraja su ušli i Bradarić, Lovren i Rakitić, a ostale igrače sa žutim kartonima je hrvatski izbornik poštedio. Tako su u skupini D svi hrvatski reprezentativci osim trećeg golmana Livakovića zaigrali u Rusiji.

Hrvatska je   na ovaranju držala loptu u svojim nogama. Dalićevi igrači su krenuli strpljivo, nigdje nisu žurili nego su mirno pokušavali razvući islandske igrače koji su se pažljivo branili i čekali pogrešku.

Islanđani su pokušali zaprijetiti ubačajem s desne strane u sedmoj minut, ali je hrvatska obrana uspjela raščistiti prije upućivanja ikakvog udarca na Kalinićeva vrata. Odmah u sljedećoj minuti je zaprijetila i Hrvatska. Pokušao je Tin Jedvaj, ali obranili su se Islanđani. Nastavili su kockasti prijetiti pa se u osmoj minuti prema kaznenom prostoru sjurio Marko Pjaca . Zaustavio ga je na samom ulasku u šesnaesterac kapetan Gunnarsson povlačenjem za rame, ali sudac Lahoz nije ništa dosudio.

U 12. je minuti na travi završio Birkir Bjarnason koji je stradao u duelu s Markom Pjacom . Pjaca je postavio čvrsto lakat, a Islanđanin je dobio udarac točno u nos pa je ga je liječnička služba morala 'krpati'. Pjaca je na kraju dobio žuti karton.

Birkir Bjarnason Iceland Croatia WC 26062018

Nakon kornera Hrvatske u 19. minuti kombinirali su Modrić i Kramarić, a nakon gužve je Ivan Perišić tražio jedanaesterac, ali sudac nije htio ni čuti. Na kraju je dodijelio samo korner s druge strane. Oba je puta ubacio Modrić, ali Hrvatska nije ozbiljno zaprijetila.

Island je pokušao zaprijetiti u 28. minuti nakon kornera Gudmundssona, ali je Magnusson pucao pokraj vratnice. Bio je to drugi pokušaj Islanđana na utakmici. Nakon toga je Gylfi Sigurdsson izveo slobodnjak s velike udaljenosti, ubacio je dobro, ali je Ćorluka bio prvi na lopti. I kada je Hrvatska trebala raščistiti, Kovačić je napravio nepotrebni prekršaj i ponovno osigurao Islanđanima slobodnjak, ovoga puta s puno bolje pozicije. Sigurdsson se odlučio pucati izravno na gol, ali je Lovre Kalinić bio spreman i uhvatio je loptu. Bio je to prvi udarac u okvir gola.

Bilo je opasno u 34. minuti nakon naleta po desnoj strani nakon što Pivarić nije uspio blokirati ubačaj. Islanđani su pucali nekoliko puta prema golu, ali je hrvatski zid sve uspješno blokirao, a na kraju je sve raščistio Luka Modrić koji se vratio pomoći obrani. Nekoliko minuta kasnije pokušali su igrači u crnim kockicama organizirati napad, ostao je nečuvan na dobroj poziciji Ivan Perišić koji je pucao iz okreta, ali nije mu lopta dobro sjela i promašio je čitav gol.

Najbliže golu bio je Island u 41. minuti i to nakon previda suca. Milan Badelj je srušen i Islanđani su mu uspjeli uzeti loptu pod prekršajem, a onda je sam ostao Alfred Finnbogason i imao je otvoren put prema golu. Pucao je snažno, ali neprecizno pokraj vratnice i tako upropastio sjajnu priliku za svoju momčad. U sudačkoj nadoknadi prvog poluvremena Hrvatsku je spasio Lovre Kalinić koji je najprije u gužvi nogom skinuo opasan udarac protivnika, a onda i sjajnom paradom obranio strašan pokušaj Gunnarsona.

Lovre Kalinic Iceland Croatia WC 26062018

Iako je Hrvatska ušla bolje u utakmicu, kako se bližio kraj, Islanđani su postajali sve opasniji, a kockasti su na kraju na poluvrijeme otišli bez udarca u okvir gola !

Island je opasnije ušao i u nastavak, ali najljepši potez na utakmici dočekali smo ipak od Hrvatske. Kada već nije bilo prilaza kaznenom prostoru, odlučio se iz daljine potegnuti Milan Badelj . Opalio je strahovito snažno i zatresao gredu. Ubrzo nakon toga Miki je uspio i zabiti za vodstvo Hrvatske. U 53. minuti je dočekao loptu za koju se na lijevoj strani izborio Pivarić i uspio je poslati prema sredini, Badelj je natrčao i snažno je šutnuo iz voleja, a ona se odbila od pod i završila u mreži.

Islanđani nisu imali vremena za gubljenje pa su se odmah nakon primljenog gola preselili u kazneno prostor Hrvatske. Lovre Kalinić je najprije opasno 'ispao' kod ubačaja, a onda još jednom i spasio gol sjajnom reakcijom. Loptu je uspio izbaciti u korner nakon kojeg je Ingason zatresao gredu.

Zanimljiv je podatak da je Island tek u 59. minuti utakmice s Hrvatskom zaradio prvu opomenu na prvenstvu. Emil Hallfredsson je pokupio Marka Pjacu pa mu je sudac pokazao žuti karton.

U 65. minuti je priliku da osjeti veliko natjecanje dobio i Filip Bradarić koji je zamijenio Luku Modrića. Pet minuta kasnije umjesto Marka Pjacu kojeg su krenuli hvatati grčeve je ušao Dejan Lovren

Islanđani su uspjeli pobjeći hrvatsko obrani u 73. minuti, ali nisu uspjeli iskoristiti kontru, Bjarnason je uklizavao na ubačaj po lijevoj strani i gađao prvu stativu, ali je promašio okvir gola. Hrvatska je uzvratila odmah u sljedećem napadu, ali Krama nije uspio skrenuti loptu u mrežu nakon Pivarićevog ubačaja.

U 75. minuti je Dejan Lovren rukom zaustavio loptu, a sudac je pokazao na bijelu točku. Gylfi Sigurdsson je uzeo loptu i stao nasuprot Lovri Kaliniću, a hrvatski vratar nije uspio zaustaviti udarac najboljeg Islanđanina. Ubrzo je u igru ušao i Ivan Rakitić kako bi smirio igru, stao na loptu i vratio kontrolu na sredini terena. Raketa je u 84. minuti poveo kontru, a Islanđani su ga rušili, a s dobre je pozicije pucao Ivan Perišić . Bio je to dobar udarac, ali je ipak otišao malo pokraj vrata.

U 90. je minuti pobjedu Hrvatskoj osigurao Ivan Perišić! Nakon Badeljeve asistencije se našao u prilici kakvu ne propušta, opalio je ljevicom i neobranjivo pospremio loptu u protivničku mrežu.

U osmini finala Hrvatska ide na Dansku koja je završila druga u skupini C, a svoju utakmicu igraju u nedjelju u 20 sati u Nižnji Novgorodu, na stadionu na kojem su kockasti srušili Argentinu.