thumbnail Hello,

The dual-national strikers, the former of which is on the verge of joining the U.S. national team, have their next opponents en route to the Europa League group stage.

USA striker Terrence Boyd and potentially soon-to-be USA striker Aron Johannsson have learned their Europa League playoff fates, as their clubs attempt to reach the competition's group stage.

Friday's draw revealed that Boyd's Rapid Vienna will face Georgian side Dila Gori, while Johannsson's AZ Alkmaar must get by Greek side Atromitos in order to qualify out of the playoff rounds. Johannson's petition to switch federation allegiance from Iceland to the USA is under review, and he is expected to be called into Jurgen Klinsmann's camp next week ahead of a friendly against Bosnia-Herzegovina to at least train with the side until he is eligible to play for the USA.

Premier League sides Tottenham and Swansea City learned the identity of their opponents as well, as Spurs, who no longer boast Clint Dempsey but still employ American goalkeeper Brad Friedel, will face Dinamo Tbilisi, while Michael Laudrup's Swansea City has been drawn against Petrolul Ploiesti.

Spurs missed out on a Champions League spot on the final day of last season for the second campaign on the trot, and will now travel to Georgia before the second leg at White Hart Lane ahead of a Premier League fixture against Arsenal three days later.

The matches will take place on August 22 and 29.

Here is the Europea League playoff draw in full:

Kuban Krasnodar v Feyenoord

Zulte Waregem v Apoel Nicosia

Rapid Vienna v Dila Gori

Pandurii Targu-Jiu v Braga

Tromso v Besiktas

Apollon Limassol v Nice

Aktobe v Dynamo Kiev

Swansea v Petrolul Ploiesti

Atromitos v AZ

FH Hafnarfjordur v Genk

Elfsborg v FC Nordsjaelland

Slask Wroclaw v Sevilla

Red Bull Salzburg v VMFD Zalgiris

FK Karabakh v Eintracht Frankfurt

Minsk v Standard Liege

Jablonec v Real Betis

Rijeka v Stuttgart

Chornomorets v Skenderbeu

Maccabi Tel-Aviv v PAOK Salonika

St Gallen v Spartak Moscow

Molde v Rubin Kazan

Vojvodina v FC Sheriff

Trabzonspor v FK Kukesi

Esbjerg v Saint Etienne

Grasshoppers v Fiorentina

Maccabi Haifa v FC Astra Giurgiu

Udinese v Slovan Liberec

Dinamo Tbilisi v Tottenham

Estoril Praia v FC Pasching

Nomme Kalju v Dnipro

Partizan Belgrade v FC Thun

Related

From the web