Kraj
1

Cristiano Ronaldo odigrao je 'samozatajnu' utakmicu, no Portugal je ipak slavio

Portugalci bez previše muke svladali slabu Srbiju

Portugal kao da je igrao 'bez' Cristiana Ronalda koji nije ni zabio ni asistirao, a utakmicu ćemo pamtiti po sjajnom golu škaricama Nemanje Matića

Srbi su se na Da Luzu u Lisabonu držali do 11. minute. Tada je Fabio Coentrao ubacio u šesnaesterac, a Ricardo Carvalho je glavom bez ikakvih problema zabio pored nemoćnog Stojkovića. Portugalci su svoje protivnike 'načeli' na samom startu, od 11. minute poveli su 1:0.

Srbi su nakon rano primljenog gola malo živnuli, sve su hrabrije krenuli prema portugalskom golu. U nekoliko navrata su zaprijetili preko Tadića, Ljajića i Kolarova, no niti jedan od tih pokušaja nije išao u okvir gola. No takva igra Srbije ostavljala je dovoljno prostora za Ronalda i suigrače, puno su nereda napravili Danny i Nani, a u 30. minuti 'sjevnuo' je Cristiano Ronaldo. Opalio je s nekih tridesetak metara, bio je to topovski udarac, lopta je išla pod prečku no srpski vratar Vladimir Stojković sjajno je reagirao i fantastičnom reakcijom izbio tu loptu u korner.

U prvih 45. minuta niti jedan šut Srbije nije išao u okvir gola, dok su Portugalci triput ugrozili Stojkovića. Ronaldo i suigrači bili su puno konkretniji, no ipak nedostaje onaj 'zadnji pas' i konkretna akcija za gol. Stara je to boljka Portugalaca, svi kao da čekaju Ronalda i njegov 'bljesak'.

Do 60. minute igralo se praktički na sredini terena, svi su napadi na obje strane završavali na samom rubu šesnaesteraca... I potom su u razmaku od samo dvije minute pala dva gola. Prvo je Nemanja Matić u 61. minuti škaricama zabio za 1:1. Sjajno je reagirao na ubacivanje Kolarova, savršeno zahvatio loptu i vratar Portugala Patricio nije mogao zaustaviti taj udarac koji je odsjeo u suprotnom kutu gola. Domaćini su signalizirali zaleđe, no čini se kako je Matić ipak bio 'u liniji'. Uostalom, bila bi šteta poništiti stvarno atraktivan gol.

No nisu se Srbi dugo radovali, već u sljedećem napadu Portugalci su poveli. Nani je krenuo u kontru, proigrao Moutinha koji s desne strane ubacuje u peterac. Fabio Coentrao je izvrsno pratio akciju, praktički je sam izbio pred Stojkovića te ga hladnokrvno svladao. Portugalci su tako u 63. minuti poveli 2:1.

Nakon toga se utakmica potpuno otvorila, Srbija je imala nekoliko sjajnih pokušaja, najkonkretniji je bio onaj Radoslava Petrovića koji je opalio s nekih dvadesetak metara iz prve. Lopta je išla po sredini gola pa je Rui Patricio to lako obranio. Portugalci su uzvraćali istom mjerom, no jednu je izglednu priliku 'zapucao' Ronaldo, a drugu Quaresma.

Opasno je živjela Srbija do kraja utakmice, Portugalci su držali loptu, Nani, Ronaldo, Moutinho i Quaresma kontrolirali su igru kratkim dodavanjima i izluđivali protivničku obranu, a Stojković je dvaput morao spašavati gol nakon pokušaja Dannyja i Quaresme.

Portugal je zasluženo slavio iako na ovoj utakmici kao da i 'nisu imali' Ronalda koji nije ni zabio ni asistirao. Možda je ovo naznaka nekog novog Portugala... Srbija? Slaba i neuvjerljiva iako definitivno ima pojedinačnu kvalitetu. No već odavno Srbija ne izgleda kao momčad, novi izbornik Ćurčić imat će puno posla, no već sad se može koncentrirati na druge kvalifikacije jer Srbija ima tek teoretske šanse za plasman na EP 2016...