Ivan Perišić samo je jednom opasnije prošao po krilu

Krah u Oslu: Hrvatska pala na treće mjesto, Euro visi..., a i Kovač!

Mandžukić je opet promašivao, igre nije bilo, a dvostruki strijelac Berget posramio je Srnu

Uoči ljeta Hrvatska je kotirala kao jedna od reprezentacija koja bi među prvima mogla (trebala) osigurati odlazak na Euro. No, najprije oduzet bod, a potom dva sramotna nastupa u Bakuu i Oslu i Hrvatska je trenutačno u dodatnim kvalifikacijama!

Da, u 'najlakšim kvalifikacijama ikad', kada pola Europe ide na EP, momčad koja ima važne igrače Reala, barcelone, Juventusa, Intera... čvrsto drži - treće mjesto u skupini. Nakon 0:0 kod Azerbajdžana, Hrvatska je izgubila s 2:0 u Norveškoj, Norvežani su preskočili kockaste na ljestvici i sada plasman na Euro više nije u Kovačevim rukama.

Naime, sada osim pobjeda nad Bugarskom u praznom Maksimiru, te na Malti, Hrvatskoj treba i pomoć Italije, da azzurri ne izgube od Norveške u posljednjem kolu.

Jadni rujan zaokružen je porazom 2:0 u Oslu, u još jednoj utakmici u kojoj Hrvatska nije pokazal puno, u kojoj je u prvom poluvremenu svaka momčad imala po jednu šansu (Subašić obranio Forrenov udarac, Nyland Mandžukićev glavom nakon lijepe akcije Rakitića i Ćorluke). Dok je nastavak počeo burno: Mandžukić je u 47. minuti nakon sjajnog prodora Perišića promašio loptu, minutu kasnije glavom je pucao pokraj gola nakon Srnina ubačaja, a odmah u 49. lijepo je pokušao škaricama, no Nylane je obranio.

A onda u 51. minuti Norveška je povela s 1:0. Jo Inge Berget prihvatio je jedan odbijanac, lažnjakom poslao Srnu 'po ćevape' i pogodio prvi put Subašićeva gola!

Minutu kasnije Mandžukić je lijepo primio loptu, ali je pokušaj loba otišao preko gola. Tek u 64. minuti Niko Kovač je reagirao: umjesto bezopasnog Pjace, kojeg je odlično zaustavio Elabdellaoui, igrač Olympiakosa s kojim će se susresti i u Ligi prvaka, ušao je Olić. No, potop se nastavio: najprije je u 66. minuti Modrić izgubio loptu, Skjelbred krenuo sam prema Subašiću, no Vrsaljko ga je stigao. Da bi u 69. minuti Berget opet nadmudrio Srnu i pucao, Ćorluka je skrenuo loptu - 2:0!

Tada su se kockasti raspali, Mandžo je spašavao s gol-linije, a Norvežani su zasluženo proslavili proboj na drugo mjesto.

Hrvatska? Davor Šuker navodno je ovih dana nakon Bakua govorio: "Moramo pobijediti u Norveškoj, inače će biti svašta..." Dakle, Niko Kovač visi, barem onoliko koliko Hrvatskoj plasman na Euro. A i kapetan Darijo Srna najavio je oproštaj nakon Eura. Nakon današnje partije i uz ovakvoga Vrsaljka, zločesti će reći: Zašto čekati Euro...