• • Broj gledatelja: 12100
3
Kraj
1

Višća je s dva pogotka najzaslužniji za pobjedu, a to su mi bila i prva dva pogotka u dresu reprezentacije

Višća junak u velikoj pobjedi protiv Izraela

Bosna i Hercegovina je ostala predzadnja u grupi B, ali sa bodom manje od trećeplasiranog Izraela i četvrtog Cipra. Druga Belgija bježi tri boda

Bosna i Hercegovina je u Zenici na prepunom Bilinom polju slavila protiv Izraela s 3:1 i na taj način osigurala bitne bodove u borbi za plasman na Europsko prvenstvo u Francuskoj.

Zmajevi su krenuli s ozbiljnim pritiskom od samog početka, a u prvih 20 minuta najopasniji na terenu je bio Haris Medunjanin s nekoliko pokušaja.

Prvo je pucao u osmoj minuti. Lulić je poslao povratnu loptu, Medunjanin je pucao s 18 metara snažno pod gredu, a sjajno je skinuo Marciano.

Pokušao je i šest minuta kasnije, ali je snažnim udarcem u glavu pogodio Gershona koji je pao na travnjak, ubrzo se srećom pridigao.

U prvim je minutama utakmice fantastično funkcionirala lijeva strana po kojoj je probijao Senad Lulić . Upravo je igrač Lazija imao dobru priliku u 17. minuti. Uputio je niski udarac, ali je siguran bio vratar Izraela.

Prvi udarac u okvir Begovićevog gola Izraelci su uputili u 32. minuti. Opasno je šutirao Ben Haim , ali je bh. jedinica bila sigurna.

Dvije minute kasnije odlična prilika za Edina Višću koji je šutirao s desetak metara, ali pored desne stative.

Četiri minute prije kraja prvog poluvremena šok za navijače. Izraelci su poveli nakon prvog kornera i prve ozbiljnije prilike. Pogriješio je Edin Džeko, a to je iskoristio Ben Haim II . koji je pogodio za 1:0.

No BiH je reagirala ekspresno i u 42. minuti je poništila prednost gostiju. Miralem Pjanić je poslao loptu, a Edin Višća ju je majstorski gurnuo ispod Marciana za brz povratak zmajeva. Višći je to bio prvijenac u reprezentativnom dresu.

U drugoj minuti sudačke nadoknade prvog poluvremena potpuni preokret i eksplozija prepunog Bilinog Polja. U kaznenom je prostoru rukom nakon pokušaja Vranješa igrao Yeini , a odgovornost je preuzeo kapiten reprezentacije koji je i pogodio. Edin Džeko se odlučio za udarac u desnu stranu gola i pogodio za vodstvo BiH. Napadaču Manchester Cityja to je bio 39. pogodak u reprezentativnom dresu.

U nastavak utakmice se ušlo smirenije. Izraelski je izbornik odmah u igru ubacio Damarija što je značio da će igrati ofenzivnije. Izraelci su prvi imali priliku. Nakon izgubljene lopte Emira Spahića pucao je Ben Sahar , ali je Begović sigurno obranio.

Dvije minute kasnije, u 60. minuti Džeko je pokušao zaprijetiti nakon ubačaja iz kornera, ali je pucao pokraj stative.

Nakon što je Edin Džeko srušen na manje od 20 metara od gola činilo se kako bi mogli vidjeti novi pogodak jer je kod lopte stajao majstor slobodnjaka Miralem Pjanić , no lopta je završila pored gola.

No zatresla se mreža u 75. minuti, samo tri minute kasnije. Edin Višća je gurnuo loptu Senadu Luliću koji je šutirao, ali je Marciano obranio, no Višća je ispratio akciju do kraja i odbijenu je loptu poslao u gol za 3:1. Višća je u 80. minuti zamijenjen Hajrovićem, a publika ga je s terena ispratila zasluženim velikim aplauzom.

U preostale dvije utakmice grupe B Wales je s 1:0 pogotkom Garatha Balea pobijedio Belgiju, a Cipar je s 3:1 dobio Andoru. BiH je ostala predzadnja u grupi, ali sa bodom manje od trećeplasiranog Izraela i četvrtog Cipra. Belgija bježi tri boda.