Kraj
1

U reprezentaciji BiH zadovoljni su bodom protiv Belgije

BiH protiv moćne Belgije odigrala dobru utakmicu i osvojila bod

Žao mi je zbog gola, ali i Belgija je zaslužila bod. Ova utakmica nam daje nadu da će u budućnosti biti bolje, kazao je kapetan i strijelac Edin Džeko.

''Ne bih potpisao rezultat 1:1'', kazao je izbornik BiH Safet Sušić uoči utakmice, koja je završila upravo tako i sada će BiH nekome od favorita morati otkinuti sva tri boda. Poraz od Cipra na startu kvalifikacija mogao bi ih koštati, a teško se bilo vaditi na odličnoj Belgiji.

''Ovo je najbolja reprezentacija s kojom smo do sada igrali, pa je bod veliki uspjeh. sada nas čeka Izrael. Ima još puno borbe, a borit ćemo se do zadnjeg kola. Imamo još sedam utakmica. Belgija odlično igr ai mene je oduševila'', kazao je Safet Sušić.

''Bila je dosta otvorena utakmica s puno prilika. Odigrali smo dobro protiv velike ekipe. Svi do jednog maksimalno smo trčali i moramo biti zadovoljni s ovim bodom. Žao mi je zbog gola, ali i Belgija je zaslužila bod. Ova utakmica nam daje nadu da će u budućnosti biti bolje'', kazao je kapetan i strijelac Edin Džeko.

Origi, Hazard, Defour... Sijevale su lopte prema Begovićevom golu. Branio je sve vratar BiH, a bilo je tu uistinu odličnih udaraca. Malo kasnije BiH se iščupala i počela slagati svoje akcije, a iz jedne odlične u 28. minuti su i poveli.

Nekad mladi reprezentativac Belgije, nogometaš Hajduka Tino Sven Sušić probio je stranu i uposlio Miralema Pjanića koji je izvrsnom povratnom loptom uposlio Edina Džeku. Curtois je bio nemoćan, a stadion je nakon pogotka kapetana Edina Džeke eksplodirao. Džeko je imao još jednu priliku u 32. minuti, ali nije bio precizan.

Belgija je potom krenula na sve ili ništa. Opsjedali su gol BiH. De Bruyne, Vertonghen, Lukaku, ali sve njihove udarce uspio je zaustaviti najbolji bosanskohercegovački nogometaš u prvom dijelu utakmice Asmir Begović.

A onda nakon uvodnih nekoliko minuta drugog dijela šok u Zenici. U 51. Radja Nainggolan šutirao je s ruba šesnaesterca. Izgledalo je to kao lagana lopta za Asmira Begovića, ali lopta mu s eprovukla ispod ruke i ušla u mrežu. Kratak je put od junaka do tragičara kada su vratari u pitanju.

U 57. minuti Miralem Pjanić odlično je izveo slobodan udarac i loptu ubacio u gužvu, a Džeku ju je poslao pored vratnice, a potom je Pajnić izgubio loptu na sredini terena, a Origi je, an asreću BiH, bio sebičan i pucao, iako je imao i boljih rješenja.

U 59. minuti BiH je imala najbolju priliku u nastavku. Pjanić je ušetao u kazneni prostor. Curtios je već bio savldan, a u posljednji trenutak uklizao mu je Kompany koji je sačuvao svoja prazan vrata. Dvije minute kasnije Mujdža je odlično ubacio, a Džeko još bolje pucao glavom. Međutim, najbolja od svega u ovoj akciji bila je obrana Curtoisa

Odlična prilika za BiH u 69. minuti. Odigrali su akciju sličnu onoj iz koje su postigli gol. Sušić je opet probio stranu i ovaj put uposlio Lulića, koji je povratnom loptom našao Ibiševića, ali se napadač BiH nije baš najbolje snašao. Dominacija se do kraja mjenjala na terenu, ali pravih prilika više nije bilo.

Zanimljivo jedini žuti karton na utakmici talijanski sudac Luca Banti dao je kapetanu Belgije Vincentu Kompanyju, koji je dvije minute prije kraja susreta srušio Edina Višću.

Mogu reprezentativci BiH biti nezadovoljni jer nisu zabili još poneki gol, ali imaju razloga i za sreću jer nisu ni primili još golova.