Kraj
1

Kevin de Bruyne, čovjek od 75 milijuna eura, zabio je golčinu

Belgija ipak prejaka, daleko je i baraž...

Zmajevi su poveli golom Džeke, ali moćni crveni su preokrenuli i sada je pred našima teška zadaća preskočili Izrael i Kipar

Belgijanci su pobjedom od 3:1 nad selekcijom BiH u kvalifikacijama za Euro, vjerovatno zajedno sa Velsom obezbijedili plasman u Francusku, dok izabranicima Mehmeda Baždarevića preostaje borba za treće mjesto, koje vodi u baraž.

Konkurenti su nam Izrael i Kipar, s kojim zatvaramo kvalifikacije.

Što se tiče meča u Briselu, BiH je izgledala solidno, ali na momente bez neke ideje u vezi, sa poroznom odbranom, čudo je bilo i vodstvo, do kojeg smo došli golom Džeke.

No, krenimo redom…

Nakon početnih ispitivanja snaga, u 15. minuti BiH je neočekivano povela. Mujdža je probio desnu stranu, nije znao šta će sa loptom i ubacio ju je prema Džeki, koji glavom hvata Courtoisa na krivoj nozi i postiže gol za vodstvo od 1:0.

Bio je to ujedno i peti pogodak Džeke u međusobnim duelima protiv Belgije, a ukupno njegov 43. u dresu reprezentacije BiH, te šesti u kvalifikacijama za Euro, čime je izbio na drugo mjesto liste strijelaca.

Ipak, vodstvo naše selekcije nije dugo trajalo. Belgijanci su u 23. minuti izveli korner, a Fellaini bježi Vranješu i glavom pogađa za poravnanje.

U 31. inuti, nakon što su povratili samopouzdanje i počeli kontrolisati igru u potpunosti, Belgijanci su stigli do nove prilike, koju je na sreću Begovića i BiH propustio Lukaku, kada je sa 11 metara šutirao glavom pred gola.

U 35. minuti nova je prilika za Belgiju, ali Fellaini, koji je prevario Spahića, loše šutira, pa njegov udarac odlazi pored gola.

BiH je u problemima bila i u 40. minuti, nakon novog kornera, ali je udarac Lukakua otišao pored gola. Ipak, spasa nam nije bilo u 44. minuti. Hazard i Fellaini su kombinovali daleko od našeg gola, a onda je lopta došla do Kevina de Bruynea, koji sa 25 metara šutira i na iznenađenje svih pogađa za 2:1.

Iako je bilo jasno da je Spahić u prvom poluvremenu zaradio povredu, selektor zmajeva Mehmed Baždarević ostavio ga je u igri i nakon pauze. Međutim, u 55. minuti morao je posegnuti za izmjenom, pa je umjesto njega ušao Šunjić.

Imali smo priliku u 58. minuti doći do poravnanja, ali Courtois je pokazao zašto je jedinica Chelsea. Medunjanin je uhvatio sjajan volej, a belgijski čuvar mreže sjajno odbranio.

Čim smo se malo oslobodili pritiska, odmah smo napravili dvije prilike, pa je tako u 61. minuti, Džeko nakon solo prodora izblokiran, a korner nažalost nije donio promjenu. Courtois je izašao kao pobjednik i nakon udarca Lulića, koji je nanizao nekoliko igrača belgijskog sastava, koji su u drugom dijelu izgubili na oštrini, pa je bilo sve manje napada ka našem golu.

Osjetio je to i Baždarević, pa je umjesto Kolašinca, na kojem se osjetilo neigranje, ušao Hajrović, koji također nema sjajnu sezonu.

Ipak, umjesto naše prilike, u šansi su bili Belgijanci. Lukaku je pobjegao Vranješu i Šunjiću, a Begović je pravovremenim istrčavanjem spasio siguran pogodak.

U 76. minuti svje je bilo gotovo. Portugalski sudija je svirao penal, nakon što je Hazard prošao, a Vranješ ga faulirao. Igrač Chelsea je namjestio loptu na bijelu tačku i matirao svog suigrača iz londonskog tima za vodstvo od 3:1.

Mogli smo poslije toga do još jednog pogotka, ali je udarac Džeke odbranio Courtois, a na drugoj strani je Begović zaustavio šut Origija, pa je na kraju ostalo 3:1, što je bio tek drugi poraz BiH u šestom duelu protiv belgijskog sastava, ali i poraz, koji bi nas mogao koštati odlaska na Euro.