• • Broj gledatelja: 12330
0
Kraj
2

Adem Ljajić je zaslužan za pobjedu. Pokrenuo je akciju za prvi pogodak, a onda i postavio konačni rezultat

Srbija filmskom završnicom šokirala Albaniju i odgodila im planove o Francuskoj

Iako je utakmica označena susretom visokog rizika, na stadionu nisu zabilježeni nikakvi incidenti... Portugal je pobjedom kao prva momčad skupine osigurao Euro

Srbija  je u dugoiščekivanoj utakmici u gostima pobijedila Albaniju s 2:0, a do pobjede su došli sjajnom završnicom utakmice i to baš kada se činilo da su albanski nogometaši na korak do plasmana na Euro.

Srbija je pokušala zaprijetiti u sedmoj minuti udarcem iz slobodnjaka. Izborio ga je Aleksandar Mitrović na udaljenosti od 22 metra od gola, a iščekivanje na stadionu je prekinuo Adem Ljajić koji je pogodio samo živi zid. Uzvratili su Albanci dvije minute kasnije. Nije dobro stajao Kolarov, pa je Lila ostao nečuvan u petercu. Uputio je udarac glavom nakon ubačaja s lijeve strane, ali je gostujući vratar uspio uhvatiti loptu.

Malo je nedostajalo da gosti stignu do vodstva u 22. minuti. Nakon udarca iz kuta je Tošić proslijedio loptu kapetanu momčadi Branislavu Ivanoviću koji je s desetak metara snažno pucao prema golu. Lopta je sijevnula preko grede.

Mreža se zatresla u 36. minuti, a sa slavljem su već krenuli gostujući igrači kada je sudac opravdano poništio pogodak. Srpski su igrači odigrali jako dobru akciju, dupli su pas razmijenili Dušan Tadić i Adem Ljajić, a igrač Intera je sa sredine kaznenog prostora pogodio mrežu. Međutim, domaći vratar nije imao prilike obraniti udarac jer ga je prethodno prekršajem na travnjak srušio Tadić.

Najveću priliku u nastavku dočekali smo u 77. minuti.  Sokol Cikaleši je napravio sjajan prodor kroz obranu Srbije i snažno tukao, no vratar Stojković je odličnom intervencijom spasio svoju mrežu. Uzvratili su brzo gosti. U 80. je minuti iz slobodnog udarca odlično pucao Kolarov, ali je sijevnulo pokraj lijeve vratnice.

Najzanimljivije smo trenutke vidjeli u sudačkoj nadoknadi utakmice, kada je Srbija postigla dva pogotka i došla do pobjede. Adem Ljajić je poslao loptu Aleksandru Mitroviću, no napadač Newcastlea se u posljednji trenutak maknuo i ostavio loptu Aleksandru Kolarovu koji ju je u 91. minuti pospremio za 1:0 u mrežu domaće momčadi.

No tu nije bio kraj uzbuđenjima jer je dvije minute kasnije pao i drugi pogodak, a konačni je rezultat postavio Adem Ljajić . Igrač Intera je fantastično odradio kontranapad. Posljednjeg braniča Albanije je prevario skoro na sredini terena pa je imao potpuno otvoren put prema golu Albanije. U završetku je za konačnih 2:0 lobirao vratara Berishu.

Unatoč porazu, na ruku Albancima ide rezultat u Portugalu gdje je domaćin s 1:0 pobijedio Dansku. Albanija ima utakmicu manje od drugoplasirane Danske i jedan bod manje, te će pobjedom protiv Armenije izboriti izravan plasman u Francusku.

Portugal je igrao bolje i imao je nekoliko odličnih prilika, a najveću je u prvom poluvremenu imao Nani koji je pogodio gredu. Niklas Bendtner je uzvratio odmah po povratku na teren u nastavku pa je u 47. minuti pogodio desnu vratnicu.

Danci su se držali sve do 66. minute kada je Portugalu pobjedu nakon sjajne solo akcije donio Joao Moutinho . Loptu je pospremio u mrežu uz desnu vratnicu.

Srbe je čekalo riskantno putovanje iz Tirane, ali je prošlo bez incidenata. U Elbasanu je uoči susreta bila užarena atmosfera

Utakmica se igrala Elbasanu, a označena je susretom visokog rizika, pa je osiguranje na stadionu činilo 1500 policajaca i 400 redara. Tu su bila i tri helikoptera koja su sve pratila iz zraka, a na krovu stadiona su stajali i snajperisti. Srećom, sve je proteklo bez incidenata.

Kao pripremu za ogled, policija je nekoliko sati uoči susreta izvršila detaljnu kontrolu stadiona, ali i stanova oko tog sportskog objekta.

Na stadionu je bilo 12.000 gledatelja, a zahtjeva za karte je bilo čak 60.000. Očekivano, jer je ovo bila utakmica od povijesnog značaja za Albaniju koja je u slučaju pobjede imala priliku osigurati prvi plasman na jedno veliko natjecanje. Ulice grada su uoči susreta bile ispunjene domaćim navijačima. Oni koji su imali karte krenuli su popunjavati tribine i tri sata prije susreta, a za ostale su na nekoliko lokacija po gradu postavljeni video zidovi preko kojih su mogli pratiti susret. Utakmicu je pratilo i 50-ak srpskih studenata.

Reprezentativci Srbije su se iz Tirane prema Elbasanu uputili u 18 sati, a put je protekao bez incidenata. Uz njihov autobus je išao i jedan s novinarskim ekipama, a putem, koji je blokiran, pratila su ih dva vozila hitne pomoći, 16 policijskih automobila i helikopter.